Redakcja Polska

Wystawa „Bliscy sąsiedzi – polskie i ukraińskie stroje ludowe”

15.07.2025 20:49
Muzeum Niepodległości prezentuje niezwykłą wystawę unikatowych pocztówek ze zbiorów kolekcjonera Mariana Sołobodowskiego oraz dwadzieścia drzeworytów z ukraińskimi strojami ludowymi.  
Audio
  • Wystawa w Muzeum Niepodległości "Bliscy sąsiedzi - polskie i ukraińskie stroje ludowe” [posłuchaj]
Małgorzata Karolina Piekarska w studiu PRdZ
Małgorzata Karolina Piekarska w studiu PRdZ Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Wystawa „Bliscy sąsiedzi – polskie i ukraińskie stroje ludowe na pocztówkach i w grafice” zaprasza w niezwykłą podróż, pokazując bliskość Polski i Ukrainy przez pryzmat strojów ludowych - cennego dziedzictwa materialnego każdego narodu. Na wystawie w Muzeum Niepodległości 20 unikatowych drzeworytów przedstawia piękno ludowych strojów ukraińskich, z kolei bogata kolekcja pocztówek prezentuje polskie stroje z różnych regionów geograficznych. Twórcami grafik są wybitni ukraińscy graficy, a pocztówek – znakomici polscy projektanci. Dodatkowo, na wystawie pokazano znaczki pocztowe, które łączą obie kolekcje.

Podział regionalny strojów na pocztówkach nie był prostym zadaniem, zważywszy na historyczne zmiany administracyjne i fakt, że regiony geograficzne nie zawsze pokrywają się z obecnymi podziałami. Dodatkowo, obecność na przedwojennych pocztówkach strojów z Wileńszczyzny (dzisiejsza Litwa) oraz Podola i Polesia (dzisiejsza Ukraina) w naturalny sposób tłumaczy tytuł wystawy: „Bliscy sąsiedzi”. Ta bliskość wynika nie tylko ze wspólnych granic, ale także z bogatej wspólnej historii w ramach wielonarodowościowej Rzeczypospolitej, co sprawia, że niektóre nasze stroje ludowe wykazują uderzające podobieństwa.


Stroje ludowe prezentowane na wystawie w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej to prawdziwa feeria barw. - Jest to pierwsza od kilku lat tak kolorowa wystawa, pokazywana w X Pawilonie, który z reguły się kojarzy z martyrologią i tragicznymi wydarzeniami z naszej historii – mówi Małgorzata Karolina Piekarska, kierownik Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. – Chcieliśmy, żeby zwiedzający wystawy stałe mgli zobaczyć coś, co podniesie na duchu i co wywoła uśmiech. I myślę, że te kolorowe pocztówki i grafiki są tego świetnym przykładem - dodaje.

Małgorzata Karolina Piekarska ma też nadzieję, że na wystawę trafi również publiczność ukraińska. Ma to ułatwić m.in. dwujęzyczny – polsko-ukraiński – katalog. Jako ciekawostkę Piekarska dodaje, że o ile jednym z pierwszych polskich artystów, który się pochylił nad strojami ludowymi, był Walery Eljasz-Radzikowski, to na Ukrainie jako pierwszy rysował je Taras Szewczenko - nie tylko poeta, ale także malarz i etnograf.

Wystawę „Bliscy sąsiedzi – polskie i ukraińskie stroje ludowe” w Muzeum Niepodległości w Warszawie będzie można oglądać do końca sierpnia. Na ekspozycję zaprasza Małgorzata Karolina Piekarska, kierownik Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości, którą o szczegóły zapytała Ewa Plisiecka.

„Kim jesteś, Mario?” - nowa wystawa o wybitnej polskiej uczonej i noblistce

16.06.2025 13:05
W ramach projektu „Polacy Światu. Nobliści” warszawskie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przygotowało cykl wydarzeń, promujących osiągnięcia zdobywczyni Nagrody Nobla.  

Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wilia” z Wilna obchodzi 70-lecie działalności

22.06.2025 13:11
Szeroko znany, popularny i wielokrotnie nagradzany zespół folklorystyczny ma w swoim repertuarze tańce i pieśni ludowe z niemal wszystkich regionów Polski oraz folklor Wileńszczyzny.  

"Architektura pamięci" – wystawa w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

26.06.2025 13:35
Ponad 100 obiektów muzealnych prowadzi zwiedzających od schyłku życia Józefa Piłsudskiego aż po współczesność i wciąż żywą obecność Marszałka w powszechnej świadomości.