Redakcja Polska

„Przestrzenie” w Zachęcie – wystawa klasyków polskiej sztuki współczesnej

22.07.2025 09:30
To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w zjawisko, które na trwałe zmieniło sposób, w jaki myślimy o sztuce i jej obecności w przestrzeni. Wystawa przybliża fenomen sztuki environment, jednego z najważniejszych i najbardziej nowatorskich nurtów drugiej połowy XX wieku.
Audio
  • Kurator wystawy "Przestrzenie" w Zachęcie Michał Jachuła o idei ekspozycji [posłuchaj]
Wystawa Przestrzenie w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki
Wystawa "Przestrzenie" w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

W Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki - pokazano prace takich klasyków, jak Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor, Henryk Stażewski czy Maria Pinińska-Bereś. Unikatowe realizacje artystów w drugiej połowie lat 70-tych zmieniły sposób myślenia o przestrzeni, widzu i ekspozycji. Rekonstrukcje ich historycznych dzieł oraz bogate materiały archiwalne na wystawie „Przestrzenie” pozwalają odkryć pionierskie praktyki artystyczne, które inspirują do dziś.

Ideą wystawy jest przywołanie bardzo ciekawego zjawiska w sztuce polskiej XX wieku, czyli fenomenu sztuki environment (z ang. otoczenie) - prac przestrzennych tworzonych od końca lat 50. do połowy 70. Były to prace realizowane przez artystów wizualnych na zupełnie innych zasadach niż to robili np. w latach 50. Artyści w ramach sztuki environment przekraczali granice różnych mediów, wykorzystywali bardzo świadomie przestrzeń jako temat i jako materiał swojej sztuki. - Włączali do swoich wizualnych prac elementy dźwięku, koloru, projekcji ruchomych, projekcji fotograficznych i tworzyli bardzo spójne, ciekawe doświadczenie przestrzenne, które było zaprojektowane nie tylko do odbioru wzrokowego, ale do wielozmysłowego odbioru, w którym ciało widza ma bardzo ważne znaczenie, ponieważ widz wchodzi do wnętrza pracy i doświadcza tego dzieła od środka – tłumaczy kurator wystawy Michał Jachuła. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

 

 

 

„Kim jesteś, Mario?” - nowa wystawa o wybitnej polskiej uczonej i noblistce

16.06.2025 13:05
W ramach projektu „Polacy Światu. Nobliści” warszawskie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przygotowało cykl wydarzeń, promujących osiągnięcia zdobywczyni Nagrody Nobla.  

Wystawa historycznego plakatu studenckiego w Muzeum Niepodległości w Warszawie

06.07.2025 20:53
Kultura studencka w Polsce w drugiej połowie XX wieku odegrała ważną rolę kulturalną i polityczną. Zebrane na wystawie plakaty ukazują ambicje i możliwości ówczesnego środowiska studenckiego.    

Wystawa „Bliscy sąsiedzi – polskie i ukraińskie stroje ludowe”

15.07.2025 20:49
Muzeum Niepodległości prezentuje niezwykłą wystawę unikatowych pocztówek ze zbiorów kolekcjonera Mariana Sołobodowskiego oraz dwadzieścia drzeworytów z ukraińskimi strojami ludowymi.  

„Życie romantyczne. Chopin, Scheffer, Delacroix, Sand” – wystawa w Muzeum Chopina

16.07.2025 19:06
To opowieść o sztuce i muzyce, przyjaźni, emocjach i pamięci, której bohaterami są artyści, przez kilka lat mieszkający blisko siebie w paryskiej dzielnicy Nowe Ateny, przyjaźniąc się i wzajemnie inspirując.