19. Festiwal Filmu Polskiego na Litwie odbędzie się od 3 do 13 października 2019 roku w pięciu litewskich miastach - Wilnie, Kownie, Mariampolu, Możejkach i Solecznikach. Głównym organizatorem jest Instytut Polski w Wilnie. W programie wydarzenia znajdą się starannie wyselekcjonowane filmy z najlepszych festiwali filmowych w Cannes, Berlinie, Sundance Film Festival i innych. Niektóre z filmów miały swoją premierę w Polsce zaledwie kilka dni temu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Najlepsze filmy ze światowych festiwali
Spośród 13 filmów w programie głównym znalazło się najnowsze dzieło Agnieszki Holland "Obywatel Jones" (2019), prezentowane na Festiwalu Filmowym w Berlinie i nagrodzone Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Grająca główną rolę w filmie Jacka Borcucha "Słodki koniec dnia" (2019) Krystyna Janda otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Sundance Film Festival. Z kolei "Jeszcze dzień życia" (2018) Raúla de la Fuente i Damiana Nenowa, opowiadające historię legendarnego reportera i pisarza Ryszarda Kapuścińskiego, to dzieło nagrodzone przez Europejską Akademię Filmową jako najlepsza animacja roku. Doceniła je także publiczność festiwalu w San Sebastian.
Baner promujący festiwal. Fot.: Materiały Promocyjne Organizatora
Na widzów czeka także doceniony przez Europejską Akademię Filmową film Adriana Panka "Wilkołak" (2018), który pretenduje razem z "Obywatelem Jonesem" Agnieszki Holland do tzw. europejskiego Oscara, jeden z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych filmów - "Ciemno, prawie noc" (2019) Borysa Lankosza, czy romantyczna komedia "Całe szczęście" (2019) Tomasza Koneckiego z Piotrem Adamczykiem w roli głównej.
Najnowsze filmy historyczne
W programie głównym Festiwalu nie zabraknie filmów dotyczących historii. Widzowie na Litwie będą mieli okazję obejrzeć pierwszy film fabularny o Józefie Piłsudskim. Postać tę w filmie Michała Rosy "Piłsudski" (2019) zagrał Borys Szyc, znany litewskiej publiczności z "Zimnej wojny". Do czasów przed Powstaniem Warszawskim przeniesie widzów film Władysława Pasikowskiego "Kurier" (2019), opowiadający historię słynnego "Kuriera z Warszawy" Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Tragiczne dzieje Kaszubów opowiada natomiast historyczna epopeja Filipa Bajona "Kamerdyner" (2018). Reżyser Adam Sikora przeniesie widzów filmu "Autsajder" (2018) w czasy Polskiej Republiki Ludowej.
Na młodszych widzów czeka "Dzień czekolady" (2018) Jacka Bławuta. To pierwszy polski film, który otrzymał nagrodę Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza filmu z Europy Środkowej.
Retrospektywa Kazimierza Kutza
W tym roku program specjalny poświęcony jest zmarłemu w 2018 roku polskiemu reżyserowi filmowemu i teatralnemu Kazimierzowi Kutzowi (1929-2018). Jego filmy nie tylko weszły do klasyki polskiego kina, ale do tej pory nie straciły na oryginalności, aktualności i walorach artystycznych. W programie retrospektywy znalazło się pięć filmów: "Nikt nie woła" (1960), "Milczenie" (1963), "Sól ziemi czarnej" (1969), "Perła w koronie" (1971) i "Zawrócony" (1994).
Rozpoczęcie i bilety
Uroczyste otwarcie 19. Festiwalu Filmu Polskiego odbędzie się 3 października 2019 roku o 18.30 w Multikinie Ozas w Wilnie. Filmem otwarcia będzie "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha, nakręcona w Toskanii historia o odwadze, sile słowa, trudnych relacjach rodzinnych, strachu przed nieznanym i radości życia.
Bilety na Festiwal można zakupić w kasach kin Skalvija, Pasaka, Multikino, Romuva, Spindulys lub na portalach Tiketa i/lub bilietai.lt. W Możejkach i Solecznikach filmy będą prezentowane bezpłatnie.
Patronat honorowy nad 19. Festiwalem Filmu Polskiego sprawuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Główni sponsorzy: Orlen Lietuva, Stop Cafe, Polskie Linie Lotnicze LOT. partnerzy: Liu Patty cukiernia, Clear Channel Lietuva, Advert LT. Festiwalowy hotel: Hotel Vilnia. Partnerzy medialni: LRT Plius, 15min.lt, Žmonės, Kinas, Literatūra ir menas, Kurier Wileński, Radio Znad Wilii, portal zw.lt i Wilnoteka.lt.
Repertuar i więcej informacji: www.lenkukinas.lt.