95 lat temu, 29 października 1924 roku, urodził się Zbigniew Herbert, wybitny polski poeta, dramaturg i eseista, autorytet moralny. Był twórcą między innymi cykli poetyckich "Pan Cogito" i "Raport z oblężonego miasta", a także zbioru esejów "Barbarzyńca w ogrodzie" i „Martwa natura z wędzidłem”. Pisarz angażował się w działalność opozycyjną, bronił strajkujących robotników, działał w Solidarności, a po wprowadzeniu stanu wojennego wspierał działania demokratyczne. Nazywany "kronikarzem XX wieku", Herbert w twórczości odwoływał się do mitologii, historii starożytnej i wzorców klasycznych. Przenosił symbole historyczne do świata współczesnego i przedstawiał ich nową interpretację. Był twórcą postaci pana Cogito, świadka i obserwatora współczesności, który nie może pogodzić się z rzeczywistością i sytuacją w państwie.
Zbigniew Herbert od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków. Debiutował w 1956 roku tomikiem Struna Światła. Obok serii o Panu Cogito, która na stałe weszła do polskiej kultury, ogromną popularność przyniósł Herbertowi Raport z oblężonego miasta, który ukazał się w 1983 roku w Instytucie Literackim w Paryżu. Uznawany za autorytet moralny, poeta w sposób bezkompromisowy i jednoznaczny oceniał rzeczywistość PRL.
Zbigniew Herbert zmarł w Warszawie 28 lipca 1998 roku. Został pochowany na warszawskich Powązkach. Rok 2018, decyzją Sejmu, był obchodzony jako Rok Zbigniewa Herberta.
IAR/PAP/ep