W tym roku kategorię „Najlepszy film nieanglojęzyczny” zastąpiono kategorią „Najlepszy film międzynarodowy”. Poza „Bożym Ciałem” o złotą statuetkę powalczą jeszcze obrazy: „Kraina miodu” - z Macedonii Północnej, „Nędznicy” - Francja, „Ból i blask” - Hiszpania oraz „Parasite” - Południowa Korea.
Film Jana Komasy opowiada o młodym mężczyźnie, który po wyjściu z zakładu poprawczego zostaje w małej wsi wzięty za księdza. Scenariusz napisał Mateusz Pacewicz, w roli głównej wystąpił Bartosz Bielenia.
Nominacje w najważniejszych kategoriach
Najwięcej, bo 11 nominacji, zdobył "Joker" Todda Phillipsa, wyróżniony między innymi za reżyserię i w kategorii "najlepszy film". Drugie miejsce zajęły filmy: "1917'", "Pewnego razu... w Hollywood" i "Irlandczyk". Każdy z nich dostał po 10 nominacji.
W kategorii "Najlepszy film" nominowano także następujące obrazy: "1917", "Irlandczyk", "Małe kobietki", "Parasite", "Historię małżeńską", "Jojo Rabbit", "Le Mans'66", "Małe kobietki" i "Pewnego razu... w Hollywood".
W kategorii "najlepszy reżyser" nominowani zostali: Sam Mendes za "1917", Todd Phillips za "Jokera", Quentin Tarantino za "Pewnego razu... w Hollywood", Martin Scorsese za "Irlandczyka" i Joon-ho Bong za "Parasite".
W kategorii "najlepszy aktor pierwszoplanowy" nominacje otrzymali: Antonio Banderas - "Ból i blask", Adam Driver - "Historia małżeńska", Leonardo DiCaprio - "Pewnego razu... w Hollywood", Jonathan Pryce - "Dwóch papieży" i Joaquin Phoenix za rolę w "Jokerze". Nominacje w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa" przypadły: Charlize Theron za "Gorący temat", Scarlett Johansson - "Historia małżeńska", Saoirse Ronan - "Małe kobietki", Cynthia Erivo - "Harriet" i Renee Zellweger za rolę w filmie "Judy".
Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego w Dolby Theatre w Hollywood.
IAR/dad