Redakcja Polska

Uczczono 157. rocznicę powstania styczniowego

22.01.2020 17:25
W kraju i za granicą uczczono rocznicę największego polskiego zrywu narodowo-wyzwoleńczego w XIX wieku    
Audio
  • 22 stycznia to 157. rocznica wybuchu powstania styczniowego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Uroczystości przy pomniku gen. Mariana Langiewicza w Wąchocku z okazji obchodów 157. rocznicy wybuchu Powstania StyczniowegoFoto
Uroczystości przy pomniku gen. Mariana Langiewicza w Wąchocku z okazji obchodów 157. rocznicy wybuchu Powstania StyczniowegoFotoFoto: PAP/Piotr Polak

Złożeniem wieńców w galerii rzeźb upamiętniających członków Rządu Narodowego Powstania Styczniowego na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej uczczono w środę 157. rocznicę wybuchu zrywu. Podczas uroczystości wieńce złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, placówek muzealnych oraz szkół noszących imię ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta.

Powstańców uczczono też na Górce Powstańczej na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie  przedstawiciele społeczności polskiej Lwowa oraz goście z Polski u stóp pomnika bohatera zrywu Szymona Wizunasa Szydłowskiego złożono wieńce i zapalono znicze. Do obchodów dołączyli także Polacy w Wilnie. Z okazji 157. rocznicy wybuchu postania polska ambasador na Litwie Urszula Doroszewska oraz społeczność polska w tym kraju złożyli wieniec w kaplicy na cmentarzu na Rossie, w której pochowani zostali m.in. przywódcy powstania na Litwie, Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski. Uroczysty pochówek powstańców styczniowym odbył się w Wilnie w końcu listopada ubiegłego roku. W pogrzebie wzięli udział prezydenci Polski i Litwy, szef polskiego rządu, a także przedstawiciele władz Białorusi, Łotwy i Ukrainy. Szczątki przywódców powstania zostały odnalezione na Górze Zamkowej w Wilnie w 2017 roku.

Powstanie było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Około 20 tysięcy powstańców poległo w walkach, około tysiąca zostało straconych przez Rosjan, a 38 tysięcy zesłanych na Syberię. Ponadto władze carskie skonfiskowały majątki uczestników powstania oraz przeprowadziły intensywną rusyfikację ziem polskich.

IAR/ep

Zobacz więcej na temat: Powstanie Styczniowe rocznica