Wyniki tego festiwalu, uchodzącego za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną, ogłoszono przed koncertem galowym w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Festiwal tradycyjnie odbywał się w maju, wtedy zgłoszono blisko 30 chórów z piętnastu krajów, jednak w związku z pandemią koronawirusa, podjęta została decyzja o zmianie terminu na wrześniowy. Jednak lista uczestników w tym terminie została znacznie okrojona, zespoły ze względu na pandemię nie mogły przyjechać i ostatecznie w przesłuchaniach wzięło udział w sumie sześć chórów.
Międzynarodowe jury przyznało w tym roku nagrody w trzech kategoriach: chórów parafialnych, amatorskich-świeckich oraz zawodowych. W ocenie jurorów chóry w tym roku proponowały "bardzo różnorodny i interesujący repertuar". "Zasługą Festiwalu jest popularyzacja nie tylko znanych utworów z ogromnej spuścizny muzyki cerkiewnej, ale także prezentowanie nowo odkrytych kompozycji z tego obszaru twórczości" - podano w protokole z wynikami.
Główna nagroda wśród chórów zawodowych
Główną nagrodę w kategorii chórów zawodowych, która uznawana jest za najbardziej prestiżową, przyznano Kameralnemu Chórowi "Św. Ioan Kukuzeł-Angiełogłasniat" z Sofii w Bułgarii.
Pierwsze miejsce wśród chórów amatorskich-świeckich zdobył Olsztyński Chór "Bel Canto" z Olsztyna. Natomiast wśród chórów parafialnych zwyciężył Chór Cerkwi Uspieńskiej w Warszawie.
Nagroda specjalna
Ponadto jury przyznało nagrodę specjalną Nektarii Karantzi z Grecji za - jak uzasadniono - "wybitne zasługi w popularyzowaniu i kultywowaniu tradycji śpiewu Kościoła Wschodniego oraz wysoki poziom artystyczny żeńskiego wykonawstwa śpiewu bizantyjskiego".
Festiwal zakończy koncert galowy poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego (przez kilkanaście lat patrona artystycznego imprezy), z udziałem laureatów oraz chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Wojewódzko podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020", który od kilkunastu lat odbywa się w Białymstoku, a swoje początki miał w Hajnówce, to niejedyny festiwal muzyki cerkiewnej, który odbywa się we wrześniu. W sobotę zakończył się Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej", które odbywają się pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
PAP/TVP3 Białystok/dad