Tegorocznych laureatów poznaliśmy w czerwcu, jednak z powodów epidemiologicznych nagrody mogli odebrać dopiero 23 września. Nagrody przyznawane są w wyniku głosowania internetowego.
W kategorii "Wydarzenie" w głosowaniu internautów zwyciężyły "Obchody stulecia I Powstania Śląskiego" zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W kategorii "Wystawa" najwięcej głosów internautów zdobyła ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz". W kategorii "Edukacja i multimedia" internauci uznali za najciekawszą stronę internetową "Powstańcy Śląscy" stworzoną przez Archiwa Państwowe w Opolu i w Katowicach.
Podczas uroczystej gali wręczenia nagród laureatom dyrektor Robert Kostro podkreślał, że twórcy projektów zgłoszonych do plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku spełniają niezwykle ważną społecznie rolę. Obecny na gali w Łazienkach Królewskich w Warszawie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zaznaczył, że wartość plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku ma wiele wymiarów. Przewodniczący jury plebiscytu profesor Andrzej Szczerski podkreślał natomiast wysoki poziom zgłoszonych wydarzeń
Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego były wydarzeniem wielowymiarowym – mówiła podczas gali w Łazienkach Królewskich w Warszawie dyrektor nagrodzonego w kategorii „Wydarzenie” Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Halina Bieda.
W kategorii "Wystawa" najwięcej głosów internautów zdobyła ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" przygotowana przez Instytut Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego, oddział w Berlinie. Dyrektor Instytutu Wojciech Kozłowski przypomniał, że Witold Pilecki jako ochotnik przeniknął do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wystawa została przygotowana w języku niemieckim i angielskim, ukazuje również działania komunistycznych władz, które za wszelką cenę próbowały zatrzeć pamięć o bohaterstwie Witold Pileckiego.
W kategorii "Edukacja i multimedia" internauci uznali za najciekawszą stronę internetową "Powstańcy Śląscy" stworzoną przez Archiwum Państwowe w Opolu i Archiwum Państwowe w Katowicach. Dyrektor Archiwum w Opolu profesor Mirosław Lenart mówił, że wyjątkowość tej strony stanowi możliwość poznania losów powstańców walczących o polskość Śląska.
W tym roku do plebiscytu zostało zgłoszonych ponad 200 przedsięwzięć z kraju i zagranicy.
IAR/ep