Redakcja Polska

2020 rok trudny ale bogaty w przedsięwzięcia Instytutu Polskiego w Mińsku

01.01.2021 10:53
Instytut Polski w Mińsku w minionym 2020 roku zorganizował ponad 140 imprez kulturalnych na Białorusi. W większości były to propozycje internetowego kontaktu z polska sztuką. Jak się okazało, Białorusini szybko polubili taką formę prezentacji przedsięwzięć kulturalnych.
Mińsk
Mińskpixabay.com

Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku, Cezary Karpiński powiedział Polskiemu Radiu, że to był trudny rok dla kultury na Białorusi z różnych powodów. - Po pierwsze pandemia miała duży wpływ na skalę naszych działań. Przede wszystkim w formie tradycyjnej nie mogliśmy zorganizować koncertów, wystaw czy konferencji naukowych. Byliśmy zmuszeni przenieść prawie całą naszą działałność do internetu - mówi Cezary Karpiński.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku zwrócił uwagę, że dzięki dobrej współpracy z białoruskimi środowiskami artystycznymi udało się zorganizować wiele imprez on-line, które cieszyły się dużym zainteresowaniem internautów. - Wymyśliliśmy taki cykl, który został nazwany "Sanatorium pod Klepsydrą". To cykl spotkań literackich, kiedy tłumacze literatury białoruskiej opowiadają o polskiej literaturze, przekładach i nowinkach oraz wspominają wybitnych przedstawicieli polskiej literatury. Zaczęliśmy od Schultza potem był Lem i Różewicz - powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku.

Cezary Karpiński zwrócił uwagę, że dużym zainteresowaniem cieszy się stworzona we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej w Łodzi Galeria Internetowa Instytutu Polskiego w Mińsku. Co kwartał są prezentowane dzieła polskich twórców współczesnych, które na co dzień znajdują się w zbiorach łódzkiego Centrum Sztuki.


IAR/dad