Wanda Wiłkomirska występowała z wirtuozami i dyrygentami w prestiżowych salach koncertowych całego świata. Na jej karierę złożyły się tysiące występów, a także intensywna praca pedagogiczna. Była wzorem dla kilku pokoleń artystów.
- Miała niezwykle emocjonujący, entuzjastyczny stosunek do wszystkiego, czym się zajmowała – wspomina ją dyrygent prof. Antoni Wit. - Była ikoną polskiej kultury muzycznej – uważa z kolei wybitny skrzypek Konstanty Kulka.
Wanda Wiłkomirska już w latach 50. XX wieku miała ugruntowaną renomę w krajach europejskich. Zawsze łączyła światową karierę z promocją muzyki polskiej. Słynęła z prawykonań polskich kompozycji współczesnych, między innymi autorstwa Grażyny Bacewicz, Augustyna Blocha, Krzysztofa Pendereckiego. Była też pierwszą solistką, która występowała na przed mikrofonem Polskiego Radia w 1925 roku, gdy rozpoczęło ono nadawanie
Skrzypaczka szczególnie mocno czuła się związana z Filharmonią Narodową, której solistką była przez 22 lata.
Artystka zmarła w Warszawie, 1 maja 2018 roku, w wieku 89 lat. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim. Wanda Wiłkomirska była laureatką najwyższych nagród i odznaczeń. Czterokrotnie otrzymała Krzyż Orderu Odrodzenia Polski: Kawalerski, Oficerski, Komandorski oraz Komandorski z Gwiazdą. W 2008 roku została odznaczona złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Gdyby żyła, obchodziłaby właśnie 92 urodziny.
IAR/ep