Redakcja Polska

Były dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie nagrodzony wysokim, litewskim odznaczeniem państwowym

16.02.2021 11:30
Litwa obchodzi Dzień Odrodzenia Państwa. 16 lutego 1918 roku kraj ten ogłosił niepodległość. Tradycyjnie litewski prezydent Gitanas Nauseda przyznał państwowe odznaczenia osobom zasłużonym dla Litwy. Wyróżniony został między innymi były dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.
Marcin Łapczyński
Marcin ŁapczyńskiŹródło: Facabook/Marcin Łapczyński

Marcin Łapczyński, radca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w Departamencie Współpracy z Zagranicą otrzymał Krzyż Rycerski za Zasługi dla Litwy. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych litewskich wyróżnień. Z powodu pandemii ceremonia odznaczenia wyglądała w tym roku inaczej niż zwykle i była transmitowana przez litewską telewizję. - Wśród wielu ludzi, są zawsze tacy, których praca mówi sama za siebie - głośno, odważnie i wyraźnie - mówił prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas ceremonii odznaczenia.

Marcinowi Łapczyńskiemu nagroda została wręczona za "pielęgnowanie stosunków między Polską i Litwą, współpracę w dziedzinie kultury, dziedzictwa narodowego, nauki oraz szerzenia sztuki". - Myślę, że jest to podziękowanie za działania, które podejmowałem ze swoim zespołem oraz za wcześniejsze moje kontakty z Litwą, z którą związany jestem od 2005 roku - mówił Polskiemu Radiu Marcin Łapczyński, który Instytutowi Polskiemu szefował przez 4 lata.

Dziś, z okazji Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego, Prezydent Litwy Gitanas Nausėda odznaczył mnie (na razie w trybie...

Opublikowany przez Marcina Łapczyńskiego Wtorek, 16 lutego 2021

W tym roku placówka obchodzi 25. rocznicę istnienia. Jak mówi Marcin Łapczyński, przez ćwierć wieku Instytut zorganizował kilka tysięcy projektów, przybliżając Litwinom Polskę - od kultury, przez historię, naukę, język, po turystykę. - Nauczyliśmy się wspólnie rozmawiać na trudne tematy bez negatywnych emocji, doceniliśmy wspólnych polsko-litewskich bohaterów, postaci, które łączą nasze narody - zaznacza.

W związku z obowiązującą na Litwie społeczną kwarantanną większość uroczystości związanych z Dniem Odrodzenia Państwa Litewskiego została odwołana.

Wczoraj wieczorem symbolicznie na kolory litewskiej flagi - żółty, zielony i czerwony, podświetlono w Wilnie Wieżę Giedymina, Trzy Krzyże oraz gmachy instytucji publicznych.


IAR/dad

Polonijny Rok Norwida. Ważne inicjatywy Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

16.02.2021 15:00
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" wspiera Polaków na dawnych Kresach RP w bardzo wielu obszarach. Między innymi niosąc pomoc materialną, ale także przyczyniając się do upowszechniania znajomości języka polskiego i polskiej kultury czy troszcząc się o materialne dziedzictwo na Wschodzie. Teraz inicjuje Polonijny Rok Norwida.

Przez pandemię inicjatywy duszpasterstwa polonijnego przeniosły się do sieci

15.02.2021 15:13
Biskup Wiesław Lechowicz powiedział, że rządzący niektórymi krajami nie rozumieją do końca znaczenia miejsc kultu. Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odniósł się w ten sposób do przypadków zamykania świątyń w okresie pandemii. 

80 lat temu pierwsi Cichociemni zostali zrzuceni na teren okupowanej Polski

16.02.2021 11:30
Cichociemni byli żołnierzami elitarnej jednostki szkolonej w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych. Nazwano ich "cichociemnymi", ponieważ działali w największej tajemnicy, po cichu i często pod osłoną nocy. Przerzucani drogą lotniczą do kraju, wspierali podziemie w walce z Niemcami.