Redakcja Polska

Polski reżyser nominowany do jednej z najważniejszych nagród teatralnych na Litwie

09.03.2021 10:57
Polski reżyser Krystian Lupa został nominowany do litewskich "Złotych Krzyży Sceny". Jest to jedna z najważniejszych nagród teatralnych na Litwie, przyznawana przez litewskie ministerstwo kultury od 2004 roku.
Audio
  • Polski reżyser Krystian Lupa nominowany do jednej z najważniejszych nagród teatralnych na Litwie. Materiał Kamila Zalewskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneaerogondo2/shutterstock

Krystian Lupa otrzymał nominację za spektakl pod tytułem "Austerlitz" autorstwa niemieckiego prozaika Winfrieda Georga Sebalda. Powieść nazywana jest szczytem jego twórczości i epicką medytacją nad traumą Holokaustu i jej konsekwencjami dla losu jednostki. Odzwierciedla ona niszczycielski wpływ wojny na cywilizację ubiegłego stulecia. Po wydaniu powieści w 2001 roku Sebald był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla. Pisarz niespodziewanie zmarł w tym samym roku. "Austerlitz" Krystiana Lupy miało swoją premierę tuż przed drugą falą pandemii pod koniec września. Spektakl został wystawiony w Litewskim Teatrze Młodzieżowym. - Trafiliśmy na takich aktorów, na których te role czekały - mówił wówczas dziennikarzom Krystian Lupa.

W obsadzie znalazła się m.in. Jowita Jankelaityte, litewska aktorka z polskimi korzeniami. Jak mówiła Polskiemu Radiu, praca z Krystianem Lupą nad tą sztuką była niesamowitym doświadczeniem, które pozwoliło jej zapoznać się z inną formą teatru. - Z tym teatrem myśli, który zmusza aktora do zadawania pytań, nie stać w miejscu oraz przez cały czas szukać czegoś nowego - zaznacza aktorka.

"Austerlitz" to drugi spektakl, który Krystian Lupa wystawił na Litwie. W 2015 roku reżyser w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym zaprezentował "Plac Bohaterów" według sztuki austriackiego pisarza Thomasa Bernharda.

"Złote Krzyże Sceny" zostaną wręczone w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Międzynarodowym Dniu Teatru - 27 marca.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa TEATR

Marzec'68. Wiec studentów UW początkiem protestów w całym kraju

08.03.2021 17:00
8 marca mijają 53 lata od wiecu studentów na Uniwersytecie Warszawskim, który pociągnął za sobą falę protestów w całym kraju. Był początkiem wydarzeń Marca 1968 roku - kryzysu politycznego, związanego z niezadowoleniem społeczeństwa oraz walką wewnątrz rządzącej PZPR. Partyjne rozgrywki toczyły się w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. W jej wyniku z kraju wyemigrowało kilkanaście tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. 

Stanisław Żaryn o tekście portalu RuBaltic.ru o marszu w Hajnówce: walka informacyjna przeciw Polsce

09.03.2021 08:35
Portal zaangażowany w rosyjską dezinformację przeciw Zachodowi publikuje artykuł insynuując, że w Polsce "coraz większą popularność" zyskują "ruchy nacjonalistyczne i neonazistowskie" - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Nagłaśniane tezy wpisują się w walkę informacyjną przeciw Polsce - ocenił.