Redakcja Polska

Premiera albumu “Melodie na Psałterz Polski Opera Omnia vols 7&8”

15.04.2022 16:05
W Wielki Piątek pojawiała się czwarta z pięciu części wyjątkowego wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia "Melodie na psałterz polski" Mikołaja Gomółki z piękną staropolszczyzną Jana Kochanowskiego.
Audio
  • Premiera albumu “Melodie na Psałterz Polski Opera Omnia vols 7&8”. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Okładka albumu  Melodie na Psałterz Polski Opera Omnia vols 78
Okładka albumu “Melodie na Psałterz Polski Opera Omnia vols 7&8” Materiały Polskiego Radia

W nagraniach oprócz Chóru Polskiego Radia w Krakowie, wzięli udział wybitni instrumentaliści z całej Europy. „Jesteśmy już prawie na finiszu wielkiego przedsięwzięcia fonograficznego Polskiego Radia - mianowicie nagrania i wydania wszystkich - 150 Psalmów Mikołaja Gomółki do parafraz Jana Kochanowskiego” - mówi Agnieszka Budzińska-Bennett - uznana w świecie interpretatorka muzyki średniowiecza i renesansu, która objęła kierownictwo artystyczne nad projektem.

Projekt wydawniczy „Melodie na psałterz polski” powstał z inicjatywy i we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia przy współfinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „To jest niezwykły, cudowny zabytek kultury polskiej - renesansowej, zarówno muzycznej jak i literackiej. Niezwykle jest to ważne, że Chór Polskiego Radia i Polskie Radio po raz pierwszy wydaje 150 psalmów w albumach dwupłytowych” - podkreśla dyrektor programu Drugiego Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

Najnowsze dwupłytowe wydawnictwo “Melodie na Psałterz Polski Opera Omnia vols 7&8” Mikołaja Gomółki zawiera nagrania Psalmów mądrości oraz Psalmów błagalnych i Psalmów Syjonu. Psalmy mądrości odpowiadają na podstawowe pytanie „jak żyć” lub „jak pozostać dobrym człowiekiem”. Siedemnaście Psalmów błagalnych pojawiło się już na poprzedniej części wydawnictwa. Tym razem zaprezentowano kolejnych dziewięć wykonywanych wyłącznie a cappella i siedem Psalmów Syjonu, których tematem jest pochwała świątyni jerozolimskiej.

Na płytach, oprócz Chóru Polskiego Radia, występują też goście: belgijski zespół Oltremontano Antwerpen (Martin Bolterauer - cynk, Robert Schlegl - puzon, Juan Gonzalez Martinez - puzon i Cameron Drayton - puzon) oraz Anna Zawisza - śpiew i Marcin Szelest - organy.

Agencja Muzyczna Polskiego Radia planuje wydać piąty album, wieńczący dzieło, pod koniec bieżącego roku. Wydawanie dzieła zaplanowano na kilka lat. Pierwszy album ukazał się jesienią 2018 roku. Każda z poprzednich części nagrania Psalmów Mikołaja Gomółki zyskała duże uznanie, również ze względu na niezwykle staranne przygotowanie edytorskie serii. Wszystkie były nominowane do nagrody Fryderyk, zaś część pierwsza otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2019. Seria „Melodie na psałterz polski” jak i wiele prestiżowych wydawnictw Agencji Muzycznej i Programu Drugiego, wpisują się w misję kulturotwórczą Polskiego Radia, które tworzy i upowszechnia wysoką kulturę, kreując wrażliwość odbiorcy na sztukę.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Polskie Radio Wielkanoc

Polskie tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy

16.04.2022 09:00
Zapraszamy do pierwszego w Polsce Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Powstało ono z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji prof. Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i dr Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej.

Święta Wielkiej Nocy po polsku, maltańsku i hiszpańsku. Niezwykła historia polskiej rodziny

17.04.2022 10:15
- Nasze święta są trochę niestandardowe, dlatego, że w dziewięćdziesięciu procentach polskie, ale dziesięć procent pozostawiamy na pozostałe kultury w których żyjemy - mówi Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka, fotoreporterka i podróżniczka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”

Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Zaproszenie do wyjątkowej placówki na Podlasiu

17.04.2022 08:00
W Ciechanowcu, w obrębie Muzeum Rolnictwa, działa jedyne w Polsce Muzeum Pisanki, powstałe z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji prof. Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i dr Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej.