Radosław Pawłowski, wiceprezes Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego, sekretarz 45. jubileuszowej sesji Stałej Konferencji, mówił w Polskim Radiu dla Zagranicy: obrady Sesji podzielone są tradycyjnie na dwie części - sprawozdawczą, tzw. zamkniętą tylko dla przedstawicieli instytucji członkowskich i część naukową, otwartą. W tym roku jej temat przewodni brzmi "Wielcy Polacy w zbiorach kraju siedziby członka Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie". Na ten właśnie temat wysłuchamy referatów w Zuchwilu, w kantonie Solura, miejscu bardzo ciekawym i symbolicznym, także z polskimi śladami, polską kaplicą, którą odnowili w 1942 roku nasi żołnierze internowani w Szwajcarii w czasie II wojny światowej, jak również miejscu związanym z Tadeuszem Kościuszką, gdyż znajduje się tam jego pomnik grobowy.
Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ) została założona w 1979 roku w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Jest organizacją zrzeszającą muzea, archiwa i biblioteki polskie poza granicami kraju. Jako cel Konferencja stawia sobie koordynację działalności instytucji członkowskich, otaczających swoją troską dorobek i rozwój kultury polskiej oraz prezentujących światu jej bogactwo i nierozerwalność z humanistyczną kulturą europejską.
Konferencja od początku była pomyślana nie jako nadrzędna organizacja, ale raczej jako luźne zgromadzenie. Jej działalność koordynuje Sekretariat, przejmowany automatycznie przez instytucję członkowską organizującą doroczną sesję. Z biegiem lat przybywało placówek zrzeszonych w Stałej Konferencji. Porta Polonica-Centrum Dokumentacji, Kultury i Historii Polaków w Niemczech jest 26. i zarazem najmłodszym członkiem MABPZ, Stałej Konferencji, nieformalnego zgromadzenia polskich instytucji (muzeów, archiwów i bibliotek) z siedzibami w dziewięciu krajach, rozrzuconych na czterech kontynentach.
Z Radosławem Pawłowskim, wiceprezesem Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego, sekretarzem 45 sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, rozmawia Maria Wieczorkiewicz.