Jesteście dziś najważniejszymi gośćmi w Pałacu Prezydenckim i specjalnie na waszą wizytę Pałac został już świątecznie udekorowany i pachnie choinkami - powiedziała witając dzieci pierwsza dama.
Agata Kornhauser–Duda, tradycyjnie z okazji 6 grudnia, zaprosiła do Pałacu Prezydenckiego najmłodszych, by wspólnie świętować mikołajki. Tym razem odwiedziły ją dzieci z pięciu warszawskich placówek, w których gościła w mijającym roku: Przedszkoli nr 147, nr 140 i nr 391, a także Szkoły Podstawowej nr 277 im. Elizy Orzeszkowej oraz podopiecznych Domu Kultury Praga.
"Małżonka prezydenta opowiedziała najmłodszym o tradycji pisania bożonarodzeniowych kartek z życzeniami dla najbliższych. Pytała także dzieci, co chciałyby otrzymać od św. Mikołaja, i czy już wysłały do niego listy" - czytamy w komunikacie.
Pierwsza dama złożyła także dzieciom i ich najbliższym świąteczne życzenia wyrażając nadzieję, że "przyszły rok przyniesie wszystkim wiele pogodnych chwil".
Przedstawienie dla najmłodszych
Najmłodsi obejrzeli przedstawienie "Świąteczny list" przygotowanego przez interaktywny teatr objazdowy Bajaderka. Sztuka przybliżyła dzieciom Świąteczne Miasteczko na Biegnie Północnym. Miały okazję dowiedzieć się więcej o sztuce pisania listu do św. Mikołaja oraz jego zaadresowaniu.
Spotkanie zwieńczyła wizyta św. Mikołaja i podarunki dla małych gości.
6 grudnia w Kościele katolickim przypada liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja. Choć współcześnie jest on przedstawiany jako rozdający dzieciom prezenty staruszek w czerwono-białym stroju, prawdziwy św. Mikołaj był biskupem Miry i wsławił się m.in. ufundowaniem posagu dla ubogich panien.
Urodził się w Patarze, w południowo-zachodniej części Azji Mniejszej w dzisiejszej Turcji, w drugiej połowie III w. jako syn bogatych chrześcijan. Według podań wcześnie stracił rodziców, którzy zmarli w okresie epidemii, a wychowaniem chłopca zajął się wuj, biskup Patary, z którego rąk miał przyjąć święcenia kapłańskie.
Został wybrany biskupem Miry (obecnie Demre w południowej Turcji) i zasłynął z ewangelicznej gorliwości i wrażliwości na ludzką biedę. Uczestniczył w 325 r. w soborze w Nicei, gdzie sprzeciwił się herezji arianizmu, która odrzucała dogmat o Trójcy Świętej.
Zmarł 6 grudnia ok. roku 350. Został pochowany w Mirze, gdzie jego ciało spoczywało do roku 1087. Gdy 9 maja 1087 r. Mirę zaatakowali Saraceni, zostało przewiezione przez włoskich kupców do Bari, gdzie 29 września 1089 r. papież Urban II poświęcił grobowiec w bazylice wystawionej ku jego czci. Sanktuarium św. Mikołaja wkrótce stało się celem licznych pielgrzymek, które przybywały tu z całej Europy.
PAP/dad