Redakcja Polska

Po raz pierwszy w historii Polskę i Rumunię łączy Sezon Kulturalny

31.07.2024 16:30
To 17 miesięcy wspólnego świętowania - od czerwca 2024 do października 2025 - pod wspólnym hasłem: „Mamy wspólny język”. To także okazja do wzajemnego poznawania swojego dziedzictwa i kultury. 
Audio
  • Rozmowa z Anną Rembowską-Tkaczyk z Instytutu Adama Mickiewicza
Sezon Kulturalny Polska Rumunia
Sezon Kulturalny Polska RumuniaFoto: materiały prasowe

Za oficjalną datę początku stosunków dyplomatycznych między Polską a Rumunią uznaje się 22 czerwca 1919 roku, kiedy to hrabia Aleksander Skrzyński przedstawił królowi Rumunii Ferdynandowi I listy uwierzytelniające. Trzy lata później podpisano pierwszy sojusz obronny i na pamiątkę tego wydarzenia 3 marca obchodzimy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. 

W okresie międzywojennym dzieliliśmy wspólną granicę, poznawaliśmy nasze kultury, a słynące z winobrań przygraniczne Zaleszczyki były równie popularne, jak nadczarnomorski port Konstanca. We wrześniu 1939 roku Rumuni przyjęli polskich uchodźców i pomagali w ukryciu rezerw polskiego złota i wawelskich arrasów. Z kolei po trzęsieniu ziemi w 1977 roku Polacy wybudowali w Bukareszcie Szpital im. Marii Skłodowskiej-Curie, jeden z najważniejszych szpitali dziecięcych w kraju. Dziś Polska i Rumunia są członkami UE, a polsko-rumuńska solidarność przejawia się na wielu płaszczyznach.

Hasło Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 to „Mamy wspólny język”. Język kultury jest językiem uniwersalnym, ponadnarodowym łącznikiem i płaszczyzną budowania relacji między artystami a publicznością. 

Za przygotowanie i realizację programu Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 odpowiadają polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury.

Z Anną Rembowską-Tkaczyk z Instytutu Adama Mickiewicza o szczegółach tego niezwykłego wydarzenia rozmawia Ewa Plisiecka.  

„Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule” – wystawa o polskiej mniejszości na rumuńskiej Bukowinie

13.03.2024 17:35
Jednym z wydarzeń zapowiadających Sezon Kulturalny Polska-Rumunia jest wystawa fotografii polskiej artystki Justyny Mielnikiewicz w Narodowym Muzeum Rumuńskiego Chłopa w Bukareszcie.  

Instalacje we włoskich miastach Siena i Orvieto w stulecie urodzin Zbigniewa Herberta

18.06.2024 09:00
Projekt interdyscyplinarny Instytutu Adama Mickiewicza "Ścieżkami Pana Herberta" w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin poety ma popularyzować twórczość Zbigniewa Herberta.  

Podróż przez świat polskiej sztuki z Instytutem Adama Mickiewicza

24.07.2024 14:00
Tegoroczne lato upływa pod znakiem sukcesów polskich artystów, którzy reprezentują Polskę na prestiżowych festiwalach i scenach całego świata. Pod auspicjami Instytutu Adama Mickiewicza w wielu krajach odbywa się niezwykła prezentacja polskiej kultury.