Redakcja Polska

Rozpoczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

24.08.2024 10:17
Żydowska kultura, sztuka, tradycja w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów, a wśród nich zarówno premierowe spotkania, jak i bardzo dobrze znane publiczności gwiazdy - rozpoczyna się 21. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". W programie ponad sto wydarzeń nawiązujących do bogactwa kultury jidysz, w tym wielkie koncerty i kameralne recitale, spektakle teatralne, spotkania literackie, projekcje filmowe, wykłady, warsztaty i spacery.
Rusza festiwal Warszawa Singera
Rusza festiwal Warszawa SingeraŹródło: x.com/@warszawa

Tradycyjnie festiwal uroczyście zainauguruje jutro (25.08) koncert kantoralny, ale tym razem w Teatrze Kwadrat. Hanna Pałuba, organizatorka wydarzenia z Fundacji Shalom mówi, że wystąpi wybitny nowojorski kantor, ulubieniec festiwalowej publiczności Yaakov "Yanky" Lemmer przy akompaniamencie Menachema Bristowskiego oraz zespół Oliwiera Andruszczenki.

Z kolei podczas koncertu finałowego 1 września w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zagra międzynarodowej sławy hiszpański skrzypek i kompozytor pochodzenia ormiańskiego Ara Malikian. Hanna Pałuba podkreśla, że organizatorom udało się zaprosić artystę po raz drugi, a jego koncerty to łamiące schematy widowiska, pełne tańca, kostiumów, barw i efektów.


Posłuchaj
00:53 13165064_1.mp3 Rozpoczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Materiał Agaty Woźniak (IAR)

 

Do Warszawy przyjadą artyści m. in. z: Austrii, Niemiec, Serbii, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Włoch. Na festiwalowych scenach pojawią się m.in. uważany za jednego z najlepszych włoskich saksofonistów Gianluca Lusi, izraelska artystka o irańskich korzeniach Liraz, dama polskiej sceny Sława Przybylska, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów Adam Makowicz czy polsko-izraelska artystka Olga Avigail Mieleszczuk oraz zespół Tango Attack.

W programie znalazły się też tradycyjne punkty festiwalu na placu Grzybowskim - kolacja szabasowa i noc klezmerów, podczas której wystąpi zespół KROKE.

Kierownik literacki festiwalu Remigiusz Grzela zapowiada, że nie zabraknie też spotkań wokół książkowych premier, a w tym roku po raz pierwszy publiczność będzie mogła zobaczyć, jak powstaje słuchowisko na żywo w Studiu Muzycznym imienia Agnieszki Osieckiej. Zaznacza, że słuchowisko "Szosza" na podstawie powieści Isaaka Bashewisa Singera będzie transmitowane na antenie radiowej Trójki. Jak dodaje, gośćmi spotkanń z cyklu Żydowski Salon Literacki będą m.in. Jacek Leociak, Patrycja Dołowy, Elżbieta Ficowska, Grzegorz Gauden, Krostof Zorde czy Helena Lindskog.

Będą też spektakle Teatru Żydowskiego, takie jak: "Houdini. Odyseja magiczna", "Miasto bez Żydów", "Dybuk", czy "Circus Kafka".


IAR/dad


Dzień Architektury Drewnianej – wydarzenia w całej Polsce

23.08.2024 14:13
Narodowy Instytut Dziedzictwa po raz drugi promuje i popularyzuje drewnianą architekturę przypominając w ten weekend, że zabytki drewniane to niezwykle kruche świadectwo naszej historii.

SPRÓBUJMY SIĘ DOGADAĆ LIVE! - 24.08.2024. Wyjątkowa impreza muzyczna w Dzień Niepodległości Ukrainy

24.08.2024 13:00
Celebrując tegoroczny Dzień Niepodległości Ukrainy Polskie Radio dla Ukrainy "wychodzi w miasto"! Świętować będziemy w stołecznym, nadwiślańskim klubie BarKa. Za konsoletą zobaczymy Marcina "Duże Pe" Matuszewskiego.