Redakcja Polska

Polska kultura zagości na kilka miesięcy w Korei Południowej

09.09.2024 13:58
Z okazji 35. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Republiką Korei Instytut Adama Mickiewicza przygotował 6 miesięcy świętowania: 18 dni projekcji filmowych, 10 koncertów oraz specjalną wystawę.
Audio
  • Polska kultura w Korei Południowej - rozmowa z dr Olgą Wysocką - dyr. Instytutu Adama Mickiewicza [posłuchaj]
Dr Olga Wysocka - dyr. Instytutu Adama Mickiewicza w studiu PRdZ
Dr Olga Wysocka - dyr. Instytutu Adama Mickiewicza w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Jubileusz daje możliwość zaprezentowania zagranicznej publiczności polskich artystów z dziedziny muzyki poważnej, jazzu, folku, sztuk wizualnych, filmu czy animacji. Zespoły i indywidualni twórcy zagoszczą na najważniejszych festiwalach dzięki współpracy z największymi instytucjami i muzeami Korei. Program wydarzeń powstawał w ścisłej współpracy zarówno z wieloletnimi, jak i nowymi partnerami IAM.

Polski program kulturalny zaplanowano od sierpnia 2024 do stycznia 2025. Do najważniejszych wydarzeń należy premierowa prezentacja wystawy w Polskim Pawilonie na Gwangju Biennale. Organizowane od 1995 roku najstarsze biennale sztuki współczesnej w Azji cieszy się doskonałą renomą. Dyrektorem artystycznym 15. edycji wydarzenia jest Nicolas Bourriaud, a hasło przewodnie to „Pansori – pejzaż dźwiękowy XXI wieku”. W 2024 roku zaprezentowanych zostanie 31 wystaw w pawilonach narodowych.

Pierwszą w historii wystawę w Polskim Pawilonie na Gwangju Biennale otwarto 5 września. Do współpracy przy jej organizacji zaproszono kuratora sztuki nowych mediów - Pawła Janickiego z Centrum Sztuki WRO. Wystawa „Przyjemności katastematyczne” prezentuje prace polskich artystów (Pawła Jasielskiego, IP Studio, Alicji Klich, Macieja Markowskiego) i jednej ukraińskiej artystki (Madiny Mahomedovej) w przestrzeni Leeleenam Studio w mieście Gwangju. Sztuka mediów stanie się w tym projekcie przestrzenią do wyrażania emocji i wspólnego bycia, miejscem dialogu rozmaitych kultur, gdzie obrazy przeszłości splotą się z doświadczeniami teraźniejszości i wizjami świata, który nadejdzie.

Przed nami także już 6. edycja Polskiego Festiwalu Filmowego, organizowanego we współpracy z Ambasadą RP w Seulu i Cinematheque Seoul Art Cinema. Od 2019 roku wydarzenie to jest okazją do przedstawienia koreańskiej publiczności bogactwa polskiej kinematografii oraz poznawania twórczości najwybitniejszych polskich reżyserek i reżyserów. Tematem tegorocznego przeglądu będą filmy polskich reżyserek. Podczas Polskiego Festiwalu Filmowego 2024 pokazane zostaną filmy Agnieszki Holland, Jagody Szelc, Małgorzaty Szumowskiej oraz Anny Kazejak. 

O prezentacji polskiej sztuki w Korei, z dyrektorką Instytutu Adama Mickiewicza dr Olgą Wysocką, rozmawia Ewa Plisiecka.

 

 

Instalacje we włoskich miastach Siena i Orvieto w stulecie urodzin Zbigniewa Herberta

18.06.2024 09:00
Projekt interdyscyplinarny Instytutu Adama Mickiewicza "Ścieżkami Pana Herberta" w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin poety ma popularyzować twórczość Zbigniewa Herberta.  

Podróż przez świat polskiej sztuki z Instytutem Adama Mickiewicza

24.07.2024 14:00
Tegoroczne lato upływa pod znakiem sukcesów polskich artystów, którzy reprezentują Polskę na prestiżowych festiwalach i scenach całego świata. Pod auspicjami Instytutu Adama Mickiewicza w wielu krajach odbywa się niezwykła prezentacja polskiej kultury.

Po raz pierwszy w historii Polskę i Rumunię łączy Sezon Kulturalny

31.07.2024 16:30
To 17 miesięcy wspólnego świętowania - od czerwca 2024 do października 2025 - pod wspólnym hasłem: „Mamy wspólny język”. To także okazja do wzajemnego poznawania swojego dziedzictwa i kultury.