Redakcja Polska

"(Nie mój) Alzheimer. Historie opiekunów" – przejmująca książka Pauliny Wójtowicz

02.10.2024 11:57
O chorobie Alzheimera napisano już wiele, zazwyczaj jednak w centrum uwagi stawiano chorego. Tymczasem rzuca ona cień na całą rodzinę, w szczególności na tych, którzy podejmują się opieki nad chorym bliskim.
Audio
  • Rozmowa z Pauliną Wójtowicz, autorką książki "Nie mój Alzheimer" [posłuchaj]
Jaka jest starość?
Jaka jest starość?shutterstock

Książka Pauliny Wójtowicz to autentyczne, pisane w pierwszej osobie, do bólu szczere relacje opiekunów - wnuczek, żon, dzieci, małżonków, które tworzą poruszający obraz codziennego życia z chorobą Alzheimera.

Obecnie na demencję cierpi około 8,7 miliona osób w Europie i 47,5 miliona na całym świecie, a każdego roku odnotowuje się 4,5 mln nowych przypadków. Szacuje się, że choroba Alzheimera stanowi 65 - 70% wszystkich chorób otępiennych. W Polsce choroba otępienna spowodowana chorobą Alzheimera może dotyczyć ponad 1,2 mln osób w 2050 roku.

Z autorką książki "(Nie mój) Alzheimer. Historie opiekunów" Pauliną Wójtowicz rozmawia Ewa Plisiecka.


Posłuchaj
07:31 Paulina Wójtowicz.mp3 Rozmowa z Pauliną Wójtowicz, autorką książki "Nie mój Alzheimer" [posłuchaj]

 

MSZ odznaczył polskiego misjonarza w Czadzie medalem "Bene Merito"

01.10.2024 16:10
Minister Spraw Zagranicznych odznaczył ks. Stanisława Worwę medalem "Bene Merito". Odznaka została ustanowiona jako zaszczytne honorowe wyróżnienie nadawane obywatelom polskim oraz obywatelom państw obcych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Polska ma nową sędzię w Strasburgu. Udało się dopiero za czwartym razem

01.10.2024 22:43
Po trzech latach starań Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wybrało we wtorek polską prawniczkę Annę Adamską-Gallant na sędzię Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Była jedną z trojga kandydatów zgłoszonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ukraiński MSZ i służby specjalne wydostały z Libanu 16 Polaków

02.10.2024 11:32
Ukraiński MSZ i służby specjalne wydostały z Libanu 179 osób, w tym 134 obywateli Ukrainy, 16 Polski, 6 Czech, 9 Litwy, 12 Mołdawii, 1 Brazylii i 2 Libanu. Od początku września to trzecia ukraińska operacja tego typu. W Libanie przebywa wciąż ok. 500 polskich obywateli.