Polskie Radio
Section05

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu

Polska prawniczka została sędzią w Strasburgu. "Będę krytykowana z każdej ze stron"

- Jesteśmy częścią wspólnoty, członkiem Rady Europy, której elementem jest Europejski Trybunał Praw Człowieka. Jesteśmy członkiem UE z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Polska podjęła suwerenne decyzje, aby przystąpić do tych organizacji. Oznacza to też zobowiązanie do przestrzegania reguł i standardów panujących w tych organizacjach. Nie możemy mówić o utracie suwerenności - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Anna Adamska-Gallant.   
Zobacz więcej na temat:  Europejski Trybunał Sprawiedliwości POLSKA

Szef MSZ reaguje na ostatni ruch podkomisji smoleńskiej: zamierzam jednostronnie wypowiedzieć list intencyjny

- Zamierzam jednostronnie wypowiedzieć list intencyjny w sprawie wniosku do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w oparciu o tzw. Raport Smoleński z kancelarią Emmerson Consulting zawarty z inicjatywy pana Antoniego Macierewicza - poinformował w czwartek wieczorem minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski katastrofa smoleńska Antoni Macierewicz

"Naruszenie konstytucji". Przewodnicząca KRS o projekcie Iustitii

- Projekt Iustitii to jest wielka fuszerka. Pojawiające się tam koncepcje rażąco i ewidentnie naruszają konstytucję - oceniła w poniedziałek przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka odnosząc się do postulatu zakończenia działalności obecnej KRS formułowanego przez część środowiska prawniczego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reforma sądownictwa sądownictwo Krajowa Rada Sądownictwa NSA

Sprawa usunięcia krzyży w przedszkolu w Szczecinie. Decyzja dyrektor niezgodna z prawem

Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 75 w Szczecinie zdjęła krzyże ze ścian wszystkich sal przedszkola. W sprawie interweniowali rodzice i radni miasta. Wolność zawieszania krzyży w szkołach oraz innych budynkach publicznych potwierdza Konstytucja RP, Europejska Konwencja Praw Człowieka i inne akty prawa powszechnie obowiązującego. Stanowisko takie podzielają m.in. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, polski Trybunał Konstytucyjny oraz Sąd Najwyższy.
Zobacz więcej na temat:  religia wiara katolicyzm Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo aktualności katolickie POLSKA społeczeństwo prawo konstytucja

Deportacje migrantów z Wielkiej Brytanii do Rwandy zablokowane. Interweniował ETPC

W ostatniej chwili Europejski Trybunał Praw Człowieka zablokował odlot pierwszego samolotu deportującego migrantów z Wielkiej Brytanii do Rwandy. Na podstawie umowy podpisanej przez rząd Borisa Johnsona trafiać mieli tam ludzie, którzy przybyli na Wyspy nielegalnie, przez kanał La Manche, jednak seria indywidualnych wyroków zablokowała pierwsze deportacje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania imigranci w Europie

Prezydent Andrzej Duda domaga się rozliczenia zbrodni katyńskiej. Nowe informacje

Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta poinformował, że w poniedziałek w południe Andrzej Duda przedstawi międzynarodowe kroki ws. zbrodni katyńskiej. Z przekazanych informacji wynika, że plan polega na przedstawieniu rodzinom i środowiskom katyńskim drogi prawnej ws. zbrodni katyńskiej, jej upamiętnienia, a także osądzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Szrot IPN Katyń zbrodnia katyńska społeczeństwo zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne II wojna światowa

Raport podkomisji smoleńskiej. Szrot: wszystko układa się w logiczną całość i wskazuje na winę Rosji

W poniedziałek (11.04) zaprezentowano przyjęty w sierpniu ub.r. raport podkomisji smoleńskiej. Jak ocenił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot "poszlaki, które występują ws. katastrofy smoleńskiej, układają się w logiczną całość i wskazują na winę strony rosyjskiej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Antoni Macierewicz Paweł Szrot Rosja Smoleńsk Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Ryszard Kaczorowski

Kreml niszczy wolność słowa w Rosji. Trybunał w Strasburgu stanął w obronie "Nowej Gaziety"

Sędziowie ze Strasburga polecili, aby władze Rosji powstrzymały się od działań, które utrudniają pracę niezależnego dziennika i łamią prawo do wolności słowa. Od piątego marca w Rosji można nawet na 15 lat trafić do kolonii karnej za rozpowszechnianie informacji o działaniach rosyjskiej armii, które są inne niż oficjalna linia Kremla.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja dziennikarstwo