W 1674 roku Stanisław Herakliusz Lubomirski objął w posiadanie rozległe tereny Ujazdowa i polecił wybudować na nich pawilon ogrodowy z łaźnią. Prawie sto lat później, w roku 1764 ostatni król Polski Stanisław August, szukając miejsca na swą letnią królewską rezydencję, zakupił Łaźnię wraz z Ujazdowem. Wówczas przekształcono barokowy pawilon Łaźni w klasycystyczny.
W Pałacu Na Wyspie król Stanisław August Poniatowski wydawał słynne obiady czwartkowe, na które zapraszał uczonych i poetów, by dyskutować z nimi o bieżących wydarzeniach. Ostatni król Polski był mecenasem sztuki i prekursorem kolekcjonerstwa.
Atrakcją turystyczną, ale i miejscem wypoczynku jest park łazienkowski, który przechodził przeobrażenia przez wieki. Dzisiejsze ogrody łazienkowskie mają powierzchnię ponad 74 hektarów. Tworzą je zróżnicowane pod względem stylistycznym trzy ogrody: XVIII-wieczny Królewski, XIX-wieczny Romantyczny i XX-wieczny Ogród Modernistyczny, to w nim znajduje się słynny pomnik Fryderyka Chopina, przy którym się odbywają koncerty muzyczne. Na terenie parku można podziwiać wiele rzeźb historycznych i współczesnych.
Po Łazienkach Królewskich oprowadzała nas Izabela Zychowicz, historyczka sztuki. Rozmawiała z nią Maria Wieczorkiewicz.
09:59 Łazienki Królewskie.mp3 Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Po Łazienkach Królewskich oprowadzała nas Izabela Zychowicz, historyczka sztuki. Rozmawiała z nią Maria Wieczorkiewicz