Redakcja Polska

Od poznania języka do poznania kraju sąsiadów. Czesi uczą się mówić po polsku

19.12.2024 19:17
Kursy polskiego od wielu lat organizuje Instytut Polski w Pradze, a znajomość naszego języka można poszerzyć korzystając z biblioteki o bogatym księgozbiorze.
Audio
  • Rozmowa z Beatą Mocovą z Instytutu Polskiego w Pradze
Beata Mocova, Instytut Polski w Pradze
Beata Mocova, Instytut Polski w PradzeFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Czesi uczą się języka polskiego coraz chętniej. Świadczyć o tym może liczba uczestników kursów, organizowanych przez instytut. Początkowo - w roku 1997 – w Instytucie Polskim w Pradze istniały tylko dwie trzyosobowe grupy: jedna dla początkujących, druga dla zaawansowanych. Dziś na lekcje polskiego uczęszcza 105 osób, które tajniki polszczyzny poznają w 10-ciu stacjonarnych i zdalnych grupach językowych na różnych poziomach zaawansowania.

Uczą się głównie dorośli, choć zdarzają się i dzieci. Motywacje są różne. - Ponieważ ostatnio zrobiła się moda na wyjazdy do Polski, wiąże się to z chęcią poznawania naszego kraju, ale oprócz zainteresowań turystycznych są też powody rodzinne, przyjacielskie oraz biznesowe – mówi Beata Mocova, opiekująca się także polską biblioteką działającą przy instytucie. Jak dodaje, lekcje polskiego to nie tylko nauka naszego języka jako obcego, ale też spotkania z polską kulturą i tradycją.

Z Beata Mocovą z Instytutu Polskiego w Pradze rozmawia Ewa Plisiecka.

"Promujemy język polski wraz z elementami historii i kultury Polski". Ważna inicjatywa NAWA

10.10.2024 18:05
Po raz pierwszy w Programie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Promocja języka polskiego" pojawiły się uczelnie z Argentyny, Islandii i Tanzanii. Będą realizowały projekty, m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, czy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Oprócz tych nowych ośrodków w dotychczasowych edycjach programu NAWY, w których zrealizowano ponad 70 projektów, uczestnikami były 103 instytucje, uczelnie i placówki naukowe z całego świata.

Projekt "Język, tożsamość, kultura - polski level up". Ważne wsparcie dla polonijnej młodzieży

16.11.2024 10:19
Instytut Badań Literackich PAN wraz z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie w Londynie realizuje projekt "Język, tożsamość, kultura - polski level up", adresowany do polonijnej młodzieży w Wielkiej Brytanii.

Polacy w Szwajcarii promują edukację w języku polskim

03.12.2024 11:41
Z fascynacji językiem polskim, naszą historią i kulturą, ale także z chęci integracji Polonii w Szwajcarii, zrodził się pomysł powołania do życia Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, mówiła Polskiemu Radiu dla Zagranicy Gosia Kubat, inicjatorka powstania organizacji, Polka mieszkająca w Szwajcarii.