Redakcja Polska

Ratowanie dziedzictwa Ukrainy. Polska ministra kultury o odbudowie zabytków po wojnie

02.02.2025 17:00
Ministrowie kultury UE, w tym Polski, rozmawiali w Użhorodzie o ratowaniu dziedzictwa Ukrainy. "To ważne, by myśleć perspektywą tego, co powinno nastąpić po zakończeniu wojny" – powiedziała Hanna Wróblewska
Audio
  • Rosja i Ukraina oskarżają się wzajemnie o atak rakietowy na internat w Sudży, w obwodzie kurskim. Według Kijowa zginęły 4 osoby, a 14 zostało rannych. Moskwa nie podaje konkretnych liczb. Wcześniej rosyjski agresor zaatakował z powietrza ukraińską Połtawę, zbijając co najmniej 14 osób [posłuchaj]
Hanna Wróblewska podczas Ukraine Culture Conference w Użhorodzie
Hanna Wróblewska podczas Ukraine Culture Conference w Użhorodzie@kultura_gov_pl

Wyzwania związane z ratowaniem dziedzictwa oraz zaprezentowany przez Ukrainę projekt funduszu na rzecz odbudowy zabytków, które ucierpiały w trakcie wojny z Rosją, były tematami zakończonego w niedzielę spotkania ministrów kultury państw UE w Użhorodzie na południowym zachodzie Ukrainy.

W rozmowach, zorganizowanych przez ministra kultury i komunikacji strategicznej Ukrainy Mykołę Toczyckiego uczestniczyła ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. Obecni byli także przedstawiciele krajów spoza Unii oraz organizacji międzynarodowych.

"Zaproszono nas, żeby przedyskutować nie tylko to, co obecnie dzieje się w Ukrainie, ale przede wszystkim porozmawiać o mechanizmach ochrony tożsamości i kultury podczas wojny. To ważne, by myśleć perspektywą tego, co powinno nastąpić po zakończeniu wojny" – powiedziała Wróblewska PAP.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się ze stratami, które Ukraina poniosła w trakcie wszczętej przez Rosję wojny. "Było to przejmujące, że zaprezentowano nam najnowsze dane, które uzupełniono o zniszczenia, dokonane dzień wcześniej w Odessie. Z każdym dniem te straty będą coraz większe" – podkreśliła. 

W piątek wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Odessę w południowej Ukrainie. Ich pociski uderzyły w zabytkowe centrum miasta i poważnie uszkodziły zbudowany w latach 1898-1899 hotel Bristol.

"Poruszyliśmy zagadnienia związane z zabezpieczaniem dziedzictwa - przede wszystkim monitorowania i dokumentowania spraw, które wiążą się z nielegalnym obrotem dziełami sztuki, które zagrabione z ukraińskich muzeów, zaczynają się pojawiać albo w rosyjskich muzeach, albo też na rynku zachodnim" – wyjaśniła polska ministra.

Ministrowie kultury omówili również kwestię sankcji, dotyczących współpracy z rosyjskimi instytucjami kulturalnymi. "Strona ukraińska podkreślała, że są to instytucje, które zajmują się nie tyle przekazem kulturalnym, co propagandowym" – powiedziała Wróblewska.

Zaznaczyła, że Polska rozumie sytuację Ukrainy, bo w przeszłości nasz kraj też musiał się zmierzyć z tym, że "kraje sąsiednie chciały wymazać polską historię i naszą tożsamość". Przypomniała, że Polska stale wspiera Ukrainę m.in. w konserwacji zabytków, co widać szczególnie we Lwowie i na terenach Ukrainy Zachodniej. 

Wróblewska poinformowała, że jako szefowa resortu kultury państwa, które pełni w tym półroczu prezydencję w Radzie UE, na początek kwietnia zwołała nieformalne spotkanie ministrów kultury krajów unijnych w Warszawie.

"Zaprosimy ministra Toczyckiego na to spotkanie, by sprawa Ukrainy i deklaracji, która była konkluzją zagadnień poruszonych podczas konferencji (w Użhorodzie), była także tematem rozmów" – powiedziała.

PAP/ks

Polska ratuje zabytki ukraińskie

02.01.2025 10:40
Wojna nie wstrzymała prac konserwatorskich prowadzonych przez polskie instytucje w Ukrainie

Przełom w relacjach Polski i Ukrainy. Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA

10.01.2025 17:36
Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA - poinformował premier Donald Tusk. "Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii

14.01.2025 12:53
W obliczu dynamicznych zmian na scenie politycznej i historycznej Europy, naukowcy z Polskiej Akademii Nauk (PAN) dążą do stworzenia polsko-ukraińskiego podręcznika do nauczania historii. Jak podkreślają inicjatorzy projektu, celem tej wspólnej inicjatywy jest budowanie pomostów dialogu poprzez obiektywne spojrzenie na dzieje obu narodów. Realizacja tego przedsięwzięcia wymaga zarówno wspólnych badań, jak i ugruntowanego konsensusu w kwestiach najbardziej spornych.