Redakcja Polska

Wystawa ikon "Boża Sprawiedliwość" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

08.02.2025 13:59
W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można obejrzeć wystawę "Boża Sprawiedliwość", prezentującą współczesne ikony. Na wystawie zaprezentowano ponad 50 prac artystów z Polski, Ukrainy i Litwy, powstałych podczas 16. Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów.
Wystawa nowych ikon zatytułowana Boża Sprawiedliwość w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w Warszawie.
Wystawa nowych ikon zatytułowana "Boża Sprawiedliwość" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Tegoroczne warsztaty odbyły się w Sławsku na Ukrainie, umożliwiając udział ukraińskim artystom, którzy od początku wojny nie mogą opuszczać kraju. W czasie dwutygodniowych warsztatów ikonopisarze wspólnie poszukiwali odpowiedzi na fundamentalne pytania o Bożą sprawiedliwość w kontekście tragicznych wydarzeń wojny na Ukrainie, mówiła Polskiemu Radiu podczas wernisażu współkuratorka wystawy dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk.

- Są prace, które przedstawiają świętych, przede wszystkim patronów wojska. Kilku ukraińskich artystów namalowało świętego Jerzego walczącego ze smokiem. Takiego Jerzego, który walczy ze złem bardzo konkretnej rzeczywistości, które dzieje się teraz - podkreśliła Katarzyna Jakubowska-Krawczyk.

Ukraińska ikonopisarka Uliana Nyshchuk podkreśliła, że temat "Bożej sprawiedliwości" w obliczu wojny wymagał, by każdy dla siebie wyciągnął wnioski na konkretny temat. - "Boża Sprawiedliwość" osobiście, chyba dla każdego Ukraińca, była czymś bardzo ostrym, wręcz napiętym nerwem w odbiorze tego, co się dzieje. I przez pryzmat tych wydarzeń każdy ikonopis, artysta, który uczestniczył w tym plenerze, a zwłaszcza Ukraińcy, niezwykle mocno przekazywali obraz, który przedstawiali - wyjaśniała Uliana Nyshchuk.

Artyści inspiracji szukali w Starym i Nowym Testamencie, tworząc między innymi przedstawienia ofiary Abrahama, przekazania Mojżeszowi tablic Prawa czy sceny Sądu Ostatecznego. Kapucyn, brat Marcin Świąder powiedział, że w swojej pracy pt. "Zmartwychwstanie" szukał odpowiedzi na powód cierpienia. - Ikony dotykają tematu cierpienia niezawinionego. Główna praca, która powstała jako pierwsza, to jest praca związana z historią Hioba, w której ukazana została historia tego niezawinionego cierpienia. Zawsze wtedy jest taki moment, kiedy człowiek pyta - gdzie jest Bóg?, czy o człowieku zapomniał?, czy kocha, czy nie kocha? Dlatego druga praca to było Zmartwychwstanie - anastasis - tłumaczył autor brat Marcin Świąder.

Wystawie towarzyszy katalog z tekstami Marcina Świądra, Jacka Salija i Grzegorza Michalczyka. 18 marca o 17:30 odbędzie się prezentacja albumu "Nowa Ikona. W drodze". Ekspozycja jest kolejną z cyklu wystaw organizowanych od 2016 roku przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowicy, Katedrą Sztuki Sakralnej ASP we Lwowie oraz Pracownią Badań nad Ukraińską Tożsamością Instytutu Ukrainistyki UW. Wystawa potrwa do 16 kwietnia.

IAR/dad

W Wilnie można oglądać wystawę "Adam Mickiewicz. Od Wilna do Paryża"

07.02.2025 18:01
W Wilnie zaprezentowana została wystawa zatytułowana "Adam Mickiewicz. Od Wilna do Paryża". Ekspozycja koncentruje się na najaktywniejszym okresie twórczym naszego wieszcza narodowego.

Dlaczego Słowacy robią zakupy w Polsce? Szokujące różnice w cenach

07.02.2025 18:41
Coraz więcej Słowaków porównuje ceny żywności z tymi w Polsce i dochodzi do wniosku, że za te same produkty płacą znacznie więcej. Sprawie postanowił przyjrzeć się polityk Július Jakab, który przeprowadził własne śledztwo i opublikował wyniki wideo. Nagranie natychmiast wywołało burzę w mediach społecznościowych.

"To ludzie są najważniejsi". Szymon Hołownia zaprezentował swój program wyborczy

07.02.2025 18:46
Szymon Hołownia, Lider Polski 2050 i kandydat na prezydenta Trzeciej Drogi, zaprezentował hasło swojej kampanii wyborczej oraz przedstawił skład sztabu. Hasłem wyborczym Hołowni będzie: "To ludzie są najważniejsi".