Redakcja Polska

75. lat po wyzwoleniu KL Gusen. Instytut Polski w Wiedniu rusza z akcją #RememberGusen

28.04.2020 12:00
27 kwietnia Instytut Polski w Wiedniu rozpoczyna kampanię medialną w mediach społecznościowych #RememberGusen upamiętniającą 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu KL Gusen. 
RememberGusen
#RememberGusenInstytut Polski w Wiedniu

 - Do 10 maja włącznie publikować będziemy infografiki poświęcone historii KL Gusen, wspomnieniom więźniów, wierszom obozowym oraz wypowiedziom i cytatom świadków historii. Dopełnienie kampanii stanowić będzie prezentacja sylwetek więźniów: artystów, naukowców i sportowców z różnych krajów (Polska, Francja, Włochy, Hiszpania, Albania, Norwegia i Austria), których losy splotły się w KL Gusen - podkreśla Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu. 

Jak podkreślił Sobczak, z uwagi na aktualną sytuacją epidemiczną w tym roku, obchody 75. rocznicy wyzwolenia systemu niemieckich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen będą miały inną niż dotychczas formę koncentrującą się także na aktywności w przestrzeni wirtualnej. - Instytut Polski w Wiedniu poprzez kampanię medialną chce włączyć się w ten sposób w tegoroczne obchody - dodał dyrektor Rafał Sobczak.

KL Mauthausen, wraz założonym wiosną 1940 roku największym podobozem KL Gusen, stanowił główny obóz koncentracyjny na terenie Austrii. Przez SS sklasyfikowany został jako obóz koncentracyjny III stopnia tj. obóz o najcięższych warunkach oraz najmniejszych szansach przeżycia. KL Gusen stanowi dla Polski miejsce szczególnie tragiczne, ponieważ odegrało znaczącą rolę w procesie likwidacji przez Niemców polskiej inteligencji w ramach tzw. "Intelligenzaktion". 

Większość więźniów systemu obozów Mauthausen-Gusen pochodziła z Polski i Związku Radzieckiego, wielu również z krajów Europy Południowej i Zachodniej. KL Mauthausen to także miejsce pamięci ofiar Holokaustu, gdyż wśród ofiar znajdowali się także liczni Żydzi. Więźniowie pochodzili z ponad 40 różnych krajów.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu