Redakcja Polska

Facebook odblokował film o hitlerowskim obozie dla polskich dzieci w Łodzi

23.01.2021 10:03
Facebook odblokował film o hitlerowskim obozie dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi - poinformowała w piątek Kornelia Zaborska z łódzkiego oddziału IPN, który przygotował dokument. Kilka godzin wcześniej informowała, że Facebook zablokował możliwość promocji obrazu za granicą. Powodem blokady było uznanie przez ten portal, że film ma charakter polityczny.
Apel w Obozie wychowawczym dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi
Apel w Obozie wychowawczym dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w ŁodziArchiwum Fotograficzne Stefana Bałuka. Domena Publiczna, via Wikimedia Commons

Jak wyjaśniała wówczas, dokument przedstawia historię niemieckiego obozu dla polskich dzieci znajdującego się przy ul. Przemysłowej w Łodzi (…), do którego trafiło ok. 3 tys. dzieci. W żadnym wypadku nie ma charakteru politycznego, a IPN oddział w Łodzi prezentuje wyłącznie fakty na temat obozu.

Przekonywała, że Instytut dokonał wszelkich starań, aby wiedza o obozie na ul. Przemysłowej dotarła do jak największej liczby osób, również tych spoza naszego kraju. Obraz przygotowano w siedmiu wersjach językowych – polskiej, angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, rosyjskiej i hebrajskiej.

- Uznanie przez portal Facebook, iż film ma charakter polityczny, powoduje całkowitą blokadę jego promocji w krajach za granicą - podkreśliła wówczas Zaborska.

W piątek wieczorem poinformowała, że dzięki zaangażowaniu mediów, serwis odblokował film. - Taka sytuacja rzadko się zdarza, gdy chodzi o kampanie uznane przez Facebooka za polityczne - napisała w krótkim oświadczeniu przesłanym PAP.

Obóz wewnątrz Litzmannstadt 

Obóz utworzony został w połowie 1942 r. i znajdował się wewnątrz Litzmannstadt (nazwa nadana Łodzi przez okupantów) Getto. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6. do 16. roku życia, ale jak potwierdzali świadkowie, w praktyce więźniami były także młodsze, nawet kilkumiesięczne dzieci. Nieletni więźniowie trafiali tam m.in. za drobne kradzieże, handel, jazdę tramwajami bez biletu, żebranie. Umieszczano w nim także dzieci pochodzące z rodzin, które odmówiły podpisania volkslisty czy też osób zesłanych do obozów lub więzień, a także młodzież podejrzaną o uczestnictwo w ruchu oporu.

Dzieci przetrzymywane były w prymitywnych warunkach i pracowały przy remontach i budowie baraków oraz wykonywały prace na potrzeby obozu i wojska, robiąc m.in. kosze wiklinowe na amunicję i szyjąc chlebaki. Na młodych więźniach przeprowadzano badania rasowe, których efektem było przeznaczanie niektórych z nich do germanizacji i wywozu do Niemiec.

"Mały Oświęcim"

Z powodu wysokiej śmiertelności więzionych obóz nazywany był "Małym Oświęcimiem". Funkcjonował do końca okupacji niemieckiej w Łodzi, czyli do 19 stycznia 1945 r. Wówczas w obozie przebywało ponad 800 małoletnich więźniów.

W maju 1971 roku dla uczczenia pamięci dzieci więzionych i zamordowanych w obozie w parku im. Szarych Szeregów odsłonięto Pomnik Pękniętego Serca. Ośmiometrowy pomnik przypomina pęknięte serce, do którego przytula się mały, chudy chłopczyk. W sercu widoczna jest pusta przestrzeń mająca kształt dziecka.


PAP/dad

Mińsk: przed siedzibą rządu doszło do próby samospalenia

22.01.2021 13:05
Przed siedzibą rządu Białorusi w centrum Mińska prawdopodobnie doszło do próby samospalenia. Mężczyzna żyje, ale doznał poparzeń ponad 50 proc. powierzchni ciała – poinformował w piątek portal tut.by.

Pierwszy przypadek brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce

22.01.2021 15:00
Nową brytyjską mutację koronawirusa potwierdzono w województwie małopolskim, fakt ten zgłoszono już do międzynarodowego systemu raportowania sekwencji wirusa

Paszport dyplomatyczny dla Polaka ze szpitala w Plymouth został wysłany do konsulatu w Londynie

22.01.2021 14:04
Paszport dyplomatyczny dla Polaka, który w śpiączce przebywa w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii, został wysłany do konsulatu w Londynie - poinformował w piątek wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Michał Kurtyka: Dalsza budowa Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE

22.01.2021 15:11
Dalsza budowa gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE, Polska z zaniepokojeniem przygląda się wysiłkom, by zakończyć budowę bez względu na okoliczności - ocenia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.