Redakcja Polska

18 lat temu Polacy opowiedzieli się za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej

07.06.2021 12:12
W dwudniowym, ogólnokrajowym referendum 7 i 8 czerwca 2003 roku za integracją ze strukturami europejskimi zagłosowało 77,5 procent osób. Przeciw było 22,5 procent.
Audio
  • 18 lat temu Polacy opowiedzieli się za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAlexandros Michailidis / Shutterstock.com

Rok później, 1 maja 2004 roku, Polska wraz z 9 innymi państwami weszła do Unii, powiększając do 25 grono jej członków. Było to największe w historii rozszerzenie Wspólnoty, która dziś, po wyjściu Wielkiej Brytanii, składa się z 27 państw.

W czasie referendum Polacy odpowiadali na następujące pytanie: "Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?".

Kluczowa była frekwencja - aby wynik referendum był wiążący, musiała przekroczyć 50 procent. O masowy udział w głosowaniu zabiegały wtedy ponad podziałami partyjnymi prawie wszystkie siły polityczne i społeczne. Integrację poparł także Kościół. 

Frekwencja w referendum wyniosła niemal 59 procent. Prezydent Aleksander Kwaśniewski ratyfikował Traktat Akcesyjny 23 lipca 2003 roku.

1 maja 2004 roku Polska, wraz z dziewiątką innych państw, weszła do Unii Europejskiej. Oficjalne uroczystości odbyły się w Dublinie, bo Irlandia pełniła wówczas półroczne przewodnictwo w Unii. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox przywitał nowe państwa słowami "Witamy w domu". Zachęcał je, by wykorzystywały szanse stwarzane przez członkostwo we Wspólnocie.

Od 21 grudnia 2007 roku nasz kraj należy też do do strefy Schengen. Jest to obszar Unii Europejskiej, w którym nie ma kontroli paszportowej i celnej między państwami. Obecnie układ ten łączy 26 krajów - 22 państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandię, Norwegię, Szwajcarię i Liechtenstein.

IAR/PP

Pięć dzieł Heweliusza wpisanych na listę krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata"

07.06.2021 14:22
Pięć dzieł Jana Heweliusza zostało wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata". Wśród nich są unikatowe egzemplarze dzieł "Selenographia" i "Machina coelestis", zawierające dedykacje autora i ryciny kolorowane przez samego astronoma.

Unijne kraje zatwierdziły Fundusz Sprawiedliwej Transformacji

07.06.2021 14:44
Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma wesprzeć regiony uzależnione od węgla w przejściu do tak zwanej zielonej gospodarki. Fundusz w wysokości 17 i pół miliarda euro zaakceptował kilka tygodni temu Parlament Europejski.

Polska przekaże kolejne domy modułowe dla uchodźców na Cyprze

07.06.2021 15:22
80 składanych domów dla uchodźców trafi z Polski na Cypr. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że transport z pomocą dla uciekinierów wyrusza właśnie z Polski. Cypr jest kolejnym krajem do którego trafia tego typu pomoc.