Redakcja Polska

100 lat temu urodził się Henryk Giedroyc, działacz emigracyjny, żołnierz Brygady Strzelców Karpackich

12.01.2022 19:46
100 lat temu, 12 stycznia 1922 roku, urodził się w Warszawie Henryk Giedroyc, działacz emigracyjny, kierownik Instytutu Literackiego, żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, brat Jerzego Giedroycia.
Audio
  • 100 lat temu urodził się Henryk Giedroyc, działacz emigracyjny, kierownik Instytutu Literackiego [POSŁUCHAJ]
Henryk Giedroyc w Maisons-Laffitte
Henryk Giedroyc w Maisons-LaffitteMariusz Kubik na licencji CC BY 3.0 (źr. Wikipedia.pl)

Henryk Giedroyc uczęszczał do gimnazjum imienia Jana Zamoyskiego w Warszawie. We wrześniu 1939 roku wraz z Jerzym Giedroyciem wyjechał do Rumunii. W 1940 zdał maturę w Bukareszcie i kilka miesięcy później wraz z bratem dotarli przez Stambuł do Palestyny. Od kwietnia 1941 roku był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, która weszła w skład 2. Korpusu Polskiego. Przebył cały szlak bojowy pod dowództwem generała Władysława Andersa, aż do północnych Włoch, brał udział między innymi w walkach pod Tobrukiem. Następnie wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, przeznaczonego dla zdemobilizowanych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Na życie zarabiał, pracując w fabryce lodów.

W 1952 roku przeprowadził się do Paryża i podjął pracę w kierowanym przez brata Instytucie Literackim, w podparyskim Maisons-Laffitte. Do 2003 roku Henryk Giedroyc zajmował się w Instytucie sprawami administracyjnymi - odpowiadał między innymi za organizację prenumeraty i dystrybucję wydawnictw. Po śmierci Zofii Hertz, został kierownikiem tej placówki, którą kierował do śmierci. Był też prezesem Stowarzyszenia Instytut Literacki "Kultura”. Henryk Giedroyc w 2008 roku opowiadał radiu RFI, że brat przed swoją śmiercią nie przygotował go do prowadzenia Instytutu.

Henryk Giedroyc zmarł 21 marca 2010 roku w Maisons-Laffitte. Miał 88 lat. Został pochowany na cmentarzu w Le Mesnil-le-Roi, u boku żony, Włoszki Ledy Pasquali i brata Jerzego Giedroycia. Na tym samym cmentarzu spoczywają też inni współtwórcy paryskiej "Kultury”: Zofia i Zygmunt Hertzowie oraz Maria i Józef Czapscy.

IAR/PP

Rosja prześladuje ze względów politycznych 130 obywateli Ukrainy

12.01.2022 13:37
Rosja prześladuje ze względów politycznych 130 ukraińskich obywateli, a 121 z nich jest pozbawionych wolności - poinformowała w środę rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa. 12 stycznia obchodzony jest Dzień Ukraińskiego Więźnia Politycznego.

Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy ma 30 lat

13.01.2022 08:06
30 lat temu, 13 stycznia 1992 roku, powstała Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy. Od trzech dekad dziennikarze Redakcji Białoruskiej codziennie przybliżają słuchaczom wydarzenia polityczne i społeczne na Białorusi, a w ostatnim okresie dużo miejsca poświęcają sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i kryzysowi migracyjnemu. Redakcja współpracuje też z białoruskimi niezależnymi mediami, wypełniając lukę w zapotrzebowaniu na wolne słowo na Białorusi.

85 lat chicagowskiego Muzeum Polskiego w Ameryce

13.01.2022 10:50
Minęło 85 lat od założenia w Chicago Muzeum Polskiego w Ameryce. Znalazły się w nim skarby polskiej kultury, sztuki i historii. Oficjalne otwarcie placówki odbyło się 12 stycznia 1937 roku z udziałem przedstawicieli rządu RP.