Redakcja Polska

W Warszawie uczczono 70. rocznicę śmierci generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

27.02.2023 15:50
Organizator i dowódcy Kedywu Armii Krajowej, jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy AK i polskiego podziemia niepodległościowego zginął zamordowany przez komunistów 24 lutego 1953 r.
Audio
  • Rocznica śmierci generała Fieldorfa - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Komendant Okręgu Polskiego Związku Strzeleckiego we Francji August Emil Fieldorf odbiera raport od uczestnika obozu przed swoim wykładem
Komendant Okręgu Polskiego Związku Strzeleckiego we Francji August Emil Fieldorf odbiera raport od uczestnika obozu przed swoim wykładem Foto: NAC

Generał „Nil” został oskarżony o wydawanie rozkazów likwidowania przez AK partyzantów radzieckich. Pomimo tortur odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. Po sfingowanym procesie w 1952 r. skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano przez powieszenie w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Ciało pochowano w nieznanym miejscu.

70. rocznicę śmierci Augusta Emila Fieldorfa  upamiętniono w Warszawie. - Choć miejsce pochówku generała nie zostało dotąd odnalezione, to ważna jest pamięć w naszych sercach – mówiła podczas uroczystości prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Stanek. Jak podkreśliła, miejsce uroczystości - Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, dawna mokotowska katownia, w której ginęli żołnierze AK - ma szczególną wymowę.

Głównym obchodom 70. rocznicy śmierci „Nila” przyświecało hasło „Honor ponad życie”. Zdaniem dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Filipa Musiała generał Fieldorf to jedna z   najbardziej świetlistych postaci Wojska Polskiego.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że za zasługi dla ojczyzny należne są generałowi najwyższe odznaczenia państwowe, tymczasem w Polsce rządzonej przez komunistów spotkało go cierpienie i śmierć. Do tej pory nikt z oprawców generała „Nila” nie poniósł odpowiedzialności za jego śmierć – przypomniał wiceprezes IPN.

Miejsce pochówku Augusta Fieldorfa „Nila” przez wiele lat pozostawało nieznane. W 2009 roku Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że udało się ustalić lokalizację grobu. Ciało generała spoczywa prawdopodobnie na tzw. Łączce na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim, blisko symbolicznej mogiły wystawionej dla uczczenia jego pamięci. Krzysztof Szwagrzyk ma nadzieję, że niedługo rodacy będą mogli usypać grób generałowi.

IAR/ep

 

Żołnierze Wyklęci. Nadal nieodnalezieni

01.03.2021 08:08
W ciągu ostatnich kilkunastu lat udało się odnaleźć miejsca ukrycia ciał setek żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego. Wciąż jednak nieznane są liczne miejsca ukrycia śladów zbrodni dokonanych na wielu wybitnych żołnierzach i oficerach walczących z sowiecką okupacją. Wśród nich jest m.in. zamordowany 1 marca 1951 r. Łukasz Ciepliński. Przedstawiamy sylwetki 10 znanych nazwisk, nadal nieodnalezionych.

Polonia na wschodnim wybrzeżu USA złożyła hołd Żołnierzom Wyklętym

08.03.2021 08:21
W niedzielę weterani, harcerze i przedstawiciele organizacji polonijnych uczcili w Newark, w stanie New Jersey, pamięć Żołnierzy Wyklętych. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy za przeprowadzenie uroczystości dziękował organizatorom sekretarz stanu Adam Kwiatkowski.

Po raz 12. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2022 13:21
1 marca po raz dwunasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które służy uczczeniu żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy.

74 lata temu został stracony rotmistrz Witold Pilecki

25.05.2022 13:03
Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, który po wojnie walczył w podziemiu niepodległościowym, zginął od strzału w głowę 25 maja 1948 roku.