Podróż jest pretekstem do ukazania zabytków i postaci będących częścią wspólnej historii Polski i Łotwy. Oprócz Drycan – miejsca urodzenia Manteuffla – bohaterowie odwiedzają zamek w Rzeżycy, dwór w Krasławiu, czy Dyneburg. Po drodze spotykają: Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, Stanisława Kierbedzia, Marka Rothko czy Kazimierę Iłłakowiczównę i Emilię Plater.
Książka adresowana jest do dzieci w wieku 8‒12 lat. Materiał historyczny został zebrany przez dr Radosława Budzyńskiego, autorem zaś adaptacji dla młodych czytelników jest Wojciech Widłak. Ilustracje przygotowały Monika Dłuska i Joanna Górawska.
Gustaw baron Manteuffel to polski historyk i etnolog, urodzony w 1832 r. w Drycanach, w spolszczonej inflanckiej rodzinie Manteuffel‑Szoege. Był naukowcem o niezwykle szerokim kręgu zainteresowań, prawnikiem, kulturoznawcą, tłumaczem, mecenasem polskiej kultury i autorem licznych publikacji poświęconych Inflantom.
W 1879 r. w Poznaniu ukazało się dzieło Manteuffla „Inflanty Polskie, poprzedzone ogólnym rzutem oka na siedmiowiekową przeszłość całych Inflant”. Obszerną pracę ponownie wydał Instytut Polonika - jest to pierwsza edycja dwujęzyczna, łotewsko-polska.
– Osoba Gustawa Manteuffla jest stosunkowo mało znana w Polsce. A był to wybitny znawca terenów, które dzisiaj nazywają się Łatgalią, a kiedyś nazywały się Inflantami Polskimi, i są pełne zabytków związanych z polską i łotewską historią – mówi Katarzyna Brzostowska z Instytutu Polonika w rozmowie z Ewą Plisiecką.