Redakcja Polska

Warszawa: otwarto wystawę "Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim"

02.08.2024 17:35
Brytyjczycy, Francuzi, Słowacy, Gruzini. Przedstawiciele między innymi tych narodowości włączyli się 80 lat temu w walkę o wyzwolenie Warszawy. Ich losy prezentuje wystawa "Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim" otwarta na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Otwarcie wystawy 1944 - wspólna sprawa. Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Otwarcie wystawy "1944 - wspólna sprawa. Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim" na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. PAP/Leszek Szymański

Ekspozycję przygotowało Biuro Edukacji Narodowej IPN. Prezes Instytutu Karol Nawrocki przypomniał, że z powstańcami sympatyzowali również Węgrzy.

- Węgrzy odmówili jakiejkolwiek pomocy tłumienia powstania warszawskiego, a co więcej pomagali Polakom, cywilom i żołnierzom. Natomiast mamy na tej wystawie także te elementy, które pokazują 535 Pluton Słowaków, w którym byli nie tylko Słowacy, ale też Gruzini, Ormianie. Widzimy zaangażowanie w pomoc powstaniu warszawskiemu sił alianckich, Kanadyjczyków, Nowozelandczyków, Australijczyków, Brytyjczyków, Amerykanów, widzimy historię jednego z Francuzów - wskazał.

Autorka wystawy doktor Marta Snarska przypomina, że nie licząc lotników, na lądzie w powstaniu walczyło około 300 obcokrajowców. Na wystawie można poznać historię ich walki.

- 535 Armii Krajowej Słowaków to jeden z pierwszych paneli naszej wystawy i nie bez przyczyny znalazł się na samym początku, ponieważ Pluton pod dowództwem Mirosława Iringha "Stanko" miał charakter międzynarodowy, oprócz Słowaków i Polaków walczyli w nim także Gruzini, Ormianie, a także Ukrainiec i Węgier. Co ciekawe pluton był jedyną jednostką w powstaniu, która miała możliwość i prawo posługiwać się własnymi barwami narodowymi - zaznaczyła.

Wśród cudzoziemców walczących w powstaniu warszawskim znaleźli się dezerterzy z Wehrmachtu i oddziałów kolaborujących z Niemcami, uciekinierzy z obozów jenieckich i obozów pracy, a także uwolnieni przez powstańców więźniowie. Wystawa prezentuje też wątek pomocy lotników m.in. brytyjskich, australijskich, amerykańskich i południowoafrykańskich.

Wystawa na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie będzie dostępna do 30 września.

IAR/dad

Powstańcy Warszawscy wspominają początek walk sprzed 80 lat

30.07.2024 17:49
Odznaczenia i ordery, a także wspomnienia z okresu walki sprzed 80 lat. W Muzeum Powstania Warszawskiego Powstańcy spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

80. rocznica wydania rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie

31.07.2024 15:20
Dziś osiemdziesiąta rocznica popołudniowej narady w mieszkaniu przy ulicy Pańskiej 67, podczas której generał Tadeusz Bór-Komorowski wydał rozkaz rozpoczynający powstanie warszawskie. W 1954 roku, w głośnym wywiadzie udzielonym Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, dowódca Armii Krajowej tłumaczył, dlaczego wtedy zdecydował się podjąć decyzję o rozpoczęciu walk w Warszawie.

Mija 80 lat od godziny "W". Heroizm Powstańców Warszawskich

01.08.2024 11:55
80 lat temu, 1 sierpnia o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Żołnierze Armii Krajowej długo przygotowywali się do godziny "W", jednak wiele czynników wpłynęło na to, że ostatecznie nie udało się osiągnąć wielu z zamierzonych celów i w kilka dni wyzwolić miasta spod niemieckiej okupacji.