Redakcja Polska

Opaski powstańcze przekazane do Muzeum Powstania Warszawskiego

05.08.2024 15:50
Oryginalne powstańcze opaski trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego. Należały do Juliusza Lecha Zbyszyńskiego pseudonim Zbyszek oraz Jadwigi Ireny Zbyszyńskiej-Grzybowskiej pseudonim Mariola. Ofiarodawczynią jest ich córka.
Przekazując opaski córka powstańców Hanna Machińska powiedziała, że to oczywista decyzja
Przekazując opaski córka powstańców Hanna Machińska powiedziała, że to oczywista decyzjaPAP/Tomasz Gzell

Po konserwacji opaski trafią do specjalnej gabloty znajdującej się na trzech kondygnacjach w szybie windy Muzeum, gdzie znajdują się wszystkie powstańcze opaski. Dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski mówi, że to niesamowicie ważne pamiątki. - Do Muzeum Powstania Warszawskiego, mimo upływu 80 lat, trafiają bezcenne skarby wyjęte z rodzinnych archiwów, skarby, które są częścią powstańczego dziedzictwa. Paradoks Warszawy polega na tym, że powstańcy - wychodząc - nie mogli zabrać wielu rzeczy. Często zabierali naprawdę kilka, wśród nich właśnie opaski. Stąd te opaski były tak ważne w ich życiu - dodaje Jan Ołdakowski.

Przekazując opaski córka powstańców Hanna Machińska powiedziała, że to oczywista decyzja. - To musi być przekazane w najlepsze ręce i to jest zasób narodowy, nie tylko nasz rodzinny. Bardzo żałuję, że moi rodzice tego nie dożyli, ale jestem przekonana, że też na pewno by je przekazali do Muzeum. Bo to jest miejsce dla kolejnych pokoleń bardzo ważne - dodała Hanna Machińska.

Do Muzeum trafiły też rodzinne dokumenty państwa Zbyszyńskich dotyczące konspiracji.


IAR/dad

20 lat temu otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego

31.07.2024 18:37
20 lat temu, 31 lipca 2004 roku, uderzeniem w dzwon "Monter" ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, symbolicznie otworzył Muzeum Powstania Warszawskiego. W ciągu 20 lat działalności Muzeum Powstania Warszawskie odwiedziło ponad 10 milionów zwiedzających

Mija 80 lat od godziny "W". Heroizm Powstańców Warszawskich

01.08.2024 11:55
80 lat temu, 1 sierpnia o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Żołnierze Armii Krajowej długo przygotowywali się do godziny "W", jednak wiele czynników wpłynęło na to, że ostatecznie nie udało się osiągnąć wielu z zamierzonych celów i w kilka dni wyzwolić miasta spod niemieckiej okupacji.

Warszawa: otwarto wystawę "Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim"

02.08.2024 17:35
Brytyjczycy, Francuzi, Słowacy, Gruzini. Przedstawiciele między innymi tych narodowości włączyli się 80 lat temu w walkę o wyzwolenie Warszawy. Ich losy prezentuje wystawa "Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim" otwarta na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.