Redakcja Polska

„Wyzwolenie Warszawy” – nowa wystawa w Muzeum Niepodległości

20.01.2025 10:01
Ekspozycja przygotowana w 80. rocznicę wejścia żołnierzy Armii Czerwonej do zrujnowanej Warszawy pokazuje te wydarzenia w oczach artystów.  
Audio
  • Rozmowa Ewy Plisieckiej o wystawie "Wyzwolenie Warszawy", z jej kuratorką Małgorzatą Karoliną Piekarską [posłuchaj]
Wystawa Wyzwolenie Warszawy w Muzeum Niepodległości
Wystawa "Wyzwolenie Warszawy" w Muzeum NiepodległościFoto: Foto: materiały prasowe

Obrazy i rzeźby na wystawie w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – które jest oddziałem Muzeum Niepodległości – nawiązują do 17 stycznia 1945 roku, kiedy wojska Armii Czerwonej weszły do zrujnowanej Warszawy, napotykając słaby opór niemieckich batalionów osłonowych. Jednostki radzieckie i podporządkowane im oddziały 1. Armii Wojska Polskiego zajęły stolicę w jeden dzień. Walki o lewobrzeżną część Warszawy trwały zaledwie kilka godzin, gdyż niemieckie dowództwo, obawiając się okrążenia przez wojska sowieckie, wycofało większość żołnierzy z miasta.

Warszawa miała zburzonych około 84 procent budynków. Nie było mostów, infrastruktury technicznej, budynków użyteczności publicznej, a także wielu zabytków. Ruiny były naszpikowane minami. W piwnicach i w zaułkach murów ukrywali się nieliczni mieszkańcy, nazwani "warszawskimi robinsonami".

Jak te wydarzenia przedstawiali artyści? Obrazy i rzeźby, przedstawiające zrujnowaną wystawę, można na wystawie „Wyzwolenie Warszawy” oglądać do końca marca tego roku.

O szczegóły Ewa Plisiecka poprosiła kuratorkę ekspozycji Małgorzatę Karolinę Piekarską z Muzeum Niepodległości

 

 

80 lat temu poddała się walcząca Warszawa

02.10.2024 14:02
2 października 1944 r. przedstawiciele KG Armii Krajowej podpisali akt kapitulacji Powstania Warszawskiego. Było ono największym zrywem niepodległościowym AK i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.