Redakcja Polska

Muzeum Auschwitz dziękuje za wsparcie w czasie epidemii koronawirusa

02.04.2020 11:08
Muzeum Auschwitz podziękowało w czwartek za wszystkie niezwykłe gesty solidarności i wsparcia, z jakimi spotyka się w okresie przymusowego zamknięcia z powodu epidemii koronawirusa. Jak podkreślono, dzięki temu placówce będzie łatwiej wyjść z trudnego okresu.
Brama główna obozu
Brama główna obozushutterstock/ TMP - An Instant of Time

„Wszystkim, którzy zamówili i opłacili zwiedzanie z przewodnikiem, planując przyjazd w okresie zamknięcia Muzeum, staramy się zwrócić wpłacone pieniądze. Jednak niektóre z tych osób zadeklarowały, że nie chcą z powrotem wpłaconych sum. Wobec bardzo trudnej sytuacji finansowej Muzeum chciałbym podziękować i wyrazić swoją głęboką wdzięczność w imieniu wszystkich pracowników i opiekunów Miejsca Pamięci” – powiedział cytowany w komunikacie placówki dyrektor Muzeum Piotr Cywiński.

Szef instytucji podkreślił, że dzięki takiemu wsparciu, Muzeum Auschwitz będzie nieco łatwiej wyjść z niezwykle ciężkiego okresu.

„Wierzę, że za kilka miesięcy spotkamy się na nowo na ścieżkach pamięci Auschwitz-Birkenau – podkreślił Piotr Cywiński.

Kontakt z placówką

Muzeum zaapelowało do osób, które chciałyby je wesprzeć lub pozostać w kontakcie, aby kontaktowały się z nim poprzez sieci społecznościowe na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Wiedzę o historii niemieckiego obozu poznawać można dzięki lekcjom on-line, które sa dostępne na stornie internetowej Muzeum. Miejsce Pamięci można zwiedzić wirtualnie. Ukazuje się też bezpłatny miesięcznik Memoria.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.