Redakcja Polska

Ekshumacje na Westerplatte. Prawdopodobnie odnaleziono szczątki mjr. Henryka Sucharskiego

18.03.2021 08:00
Na Westerplatte w Gdańsku ekshumowano szczątki należące najprawdopodobniej do majora Henryka Sucharskiego, komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej podczas obrony półwyspu w 1939 roku.
Audio
  • Na Westerplatte w Gdańsku ekshumowano szczątki należące najprawdopodobniej do majora Henryka Sucharskiego, komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej podczas obrony półwyspu w 1939 roku. [POSŁUCHAJ]
Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte  Foto: Marcin Krzyzakshutterstock
Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte Foto: Marcin Krzyzak/shutterstockMarcin Krzyzak/shutterstock

W miejscu, w którym spodziewano się podjąć szczątki kaprala Andrzeja Kowalczyka - natrafiono na trumnę, w której, jak wynika z pierwszych oględzin, znalazły się zmielone fragmenty szkieletu niemieckiego żołnierza.

O wstępnych wynikach ekshumacji poinformował na specjalnej konferencji prasowej dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki. Jak poinformował, w ekshumacjach wzięli udział eksperci Muzeum, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej oraz genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szczątki odnalezione w miejscu przypisanym pochówkowi kaprala Andrzeja Kowalczyka przebadają genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Teraz zespół Muzeum zakłada, że szczątki polskiego żołnierza pozostały na gdańskim cmentarzu na Srebrzysko, skąd miano je podjąć przed 1 września 1992 roku. Jeśli poszukiwania na tej nekropolii się nie powiodą to, jak tłumaczył Karol Nawrocki, należy założyć, że kapral Andrzej Kowalczyk leży w miejscu śmierci na Westerplatte.

Na historycznym półwyspie, bronionym przed niemieckim atakiem we wrześniu 1939 roku, powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Budowę nowej placówki poprzedzają badania archeologiczne. Cała inwestycja zakończy się w 2027 roku, natomiast 1 września 2022 roku ma odbyć się państwowy pogrzeb obrońców Westerplatte. Do tej pory odnaleziono szczątki 9 osób, 5 z westerplatczyków udało się zidentyfikować.

IAR/PP

Dzięki internautom IPN ustalił tożsamość młodej kobiety z tajemniczej fotografii

16.03.2021 11:08
IPN z pomocą internautów ustalił dane młodej kobiety z archiwalnej fotografii, którą opublikował w mediach społecznościowych. To Maria Barr, żona brytyjskiego pilota Philipa Rexa Barra, który był dowódcą 107. Dywizjonu RAF - potwierdził Adam Stefan Lewandowski z IPN.

Polskie kanały będą nadal dostępne w telewizji naziemnej na Wileńszczyźnie

17.03.2021 11:58
Polskie kanały telewizyjne będą nadal dostępne na Wileńszczyźnie. Litewskie ministerstwo komunikacji o kolejne trzy lata przedłużyło umowę na ich retransmisję w systemie cyfrowej telewizji naziemnej.

100 lat temu uchwalono konstytucję marcową

17.03.2021 12:41
Ustanowiona 17 marca 1921 r. była pierwszą nowoczesną ustawę zasadniczą odrodzonej Polski i w decydujący sposób wpływała na funkcjonowanie kraju.