Redakcja Polska

Ruszył portal z największą w Polsce bazą archiwaliów społecznych

30.03.2022 22:02
W Warszawie został zainaugurowany portal zbioryspoleczne.pl. Platforma, powołana przez Centrum Archiwistyki Społecznej, zebrała w jednym miejscu ponad 100 tys. rozproszonych dotąd materiałów - fotografii z archiwów społecznych i nagrań historii mówionej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/MeganBrady

Powstanie platformy jest efektem prac Centrum Archiwistyki Społecznej - instytucji prowadzonej wspólnie przez ministra kultury oraz Fundację Ośrodka KARTA.

Centrum udało się zgromadzić w jednym miejscu rozproszone dotąd w ponad dwustu archiwach społecznych z całej Polski fotografie (dokumentujące m.in. życie codzienne od przedwojnia do lat 90. ubiegłego wieku), dokumenty, pamiątki i nagrania historii mówionej. Strona zawiera "unikatowe zbiory gromadzone w lokalnych stowarzyszeniach, fundacjach, bibliotekach czy w ramach prywatnych inicjatyw" - poinformowało CAS, dodając, że materiały będą "teraz łatwo dostępne - w jednym miejscu - dla wszystkich zainteresowanych". Jak przekonują twórcy platformy zbioryspoleczne.pl, dzięki swojemu bogactwu i różnorodności, ma ona szansę stać się atrakcyjnym źródłem wiedzy dla naukowców oraz inspiracją dla artystów i zwykłych internautów.

"Archiwalia prezentowane na portalu opowiadają zarówno o życiu mieszkańców dużych miast, jak i społeczności mniejszych miejscowości i wsi z niemal każdego regionu kraju. Swoje miejsce znalazły tu historie wybitnych postaci, na przykład himalaisty Jerzego Kukuczki czy fotografki Zofii Rydet, ale przede wszystkim tysiące opowieści zwykłych osób i rodzin" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Centrum.

"Wszyscy mamy różne zainteresowania, ale każdy ma szansę znaleźć tu coś dla siebie. Portal zawiera mnóstwo fascynujących materiałów. Szczególnie cenne wydają nam się te bardzo lokalne, których wagę nie zawsze dostrzegamy patrząc z perspektywy wielkich miast" - powiedziała PAP Ewa Majdecka, kierowniczka działu rozwoju narzędzi cyfrowych w CAS.

Inauguracji portalu towarzyszyła internetowa debata zatytułowana "Dziedzictwo online. Co, dla kogo i dlaczego w tylu miejscach?". Wzięli w niej udział: zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej Dominik Cieszkowski, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, Grzegorz Zajączkowski z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Katarzyna Ziętal - dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej.

Wydarzenie było transmitowane z Centralnego Domu Technologii na profilu facebookowym Centrum Archiwistyki Społecznej.


PAP/ho


"Panie profesorze, dziękuję za każdą nutę". Andrzej Duda pożegnał Krzysztofa Pendereckiego

29.03.2022 16:20
- Panie profesorze, dziękuję za każdą nutę, za Lusławice, za Europejskie Centrum Muzyki, za Orkiestrę Talentów (...) Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej - mówił prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii pożegnania Krzysztofa Pendereckiego. 

Szef ukraińskiej dyplomacji dziękuje Polakom za gościnność wobec uchodźców

30.03.2022 16:01
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podziękował w środę przy okazji spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim za gościnność, jakiej doświadczają od Polaków Ukraińcy uciekający przed wojną.

Prezydent nadał polskie obywatelstwo Zofii Curkan. Jest najstarszą Polką z Odessy

30.03.2022 16:48
Prezydent Andrzej Duda nadał polskie obywatelstwo Zofii Curkan, urodzonej w 1917 r. najstarszej Polce z Odessy. W środę prezydent przekazał na jej ręce akt nadania obywatelstwa - przekazała Kancelaria Prezydenta.