Redakcja Polska

Uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej, ostatniej Pierwszej Damy II RP

22.04.2022 15:40
Prochy Karoliny Kaczorowskiej przyleciały do Polski. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła ceremonia powitania urny z prochami Karoliny Kaczorowskiej na płycie lotniska, Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.
Audio
  • W Warszawie rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej, małżonki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePrzemysław Keler/KPRP

Urna z prochami Karoliny Kaczorowskiej ma czasowo trafić do Świątyni Opatrzności Bożej. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówi, że każdy będzie mógł tam oddać hołd ostatniej Pierwszej Damie II Rzeczypospolitej. Będzie możliwość modlitwy przy urnie pani prezydentowej, będzie również miało miejsce harcerskie czuwanie modlitewne oraz wyłożona będzie księga kondolencyjna, do której będzie mógł każdy dokonać swojego wpisu i "podziękować pani prezydentowej za jej wspaniałe życie pełne miłości do polskiej i do drugiego człowieka".

Uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej w Warszawie są - wyjaśnia Jan Józef Kasprzyk - wypełnieniem jej woli. "Pani Karolina Kaczorowska odeszła na wieczną wartę w ubiegłym roku. Przyjęliśmy jej śmierć z ogromnym smutkiem i z zapewnieniem, że spełnimy jej ostatnią wolę, a wolą pani Karoliny było spocząć u boku swojego męża w panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 kwietnia w sobotę" - mówił.

A wieczorem odprawiona zostanie w Świątyni Opatrzności Bożej msza żałobna, której będzie przewodniczył ksiądz Eustachy Rakoczy kapelan prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Karolina Kaczorowska była zesłana na Syberię przez Sowietów, po ewakuacji z Armią Andersa podzieliła los "dzieci tułaczy" i przez Afrykę trafiła do Wielkiej Brytanii, tam poznała swojego przyszłego męża Ryszarda Kaczorowskiego.

Byli zaangażowani w ruch harcerski na emigracji, a pani Karolina, wychowując dwie córki i wspierając męża, towarzyszyła mu we wszystkich przedsięwzięciach, które związane były z budzeniem i podtrzymywaniem ducha narodu na uchodźstwie. Przez wiele lat Karolina Kaczorowska pracowała jako nauczycielka, angażując się w edukację młodego pokolenia emigracji niepodległościowej.


IAR/PP

"Miasto pomocy". Polacy we Lwowie wspierają uchodźców

22.04.2022 13:07
- Na początku masa ludzi uciekających przed wojną, którzy dotarli do Lwowa, była ogromna. Miasto nie było na to przygotowane, nikt nie był ale ludzie szybko się zorganizowali. Uchodźców trzeba było nakarmić i skierować do bezpiecznego, ciepłego miejsca, gdzie mogliby odpocząć, poczekać na transport na granicę polsko- unijną. Byłam zbudowana, bo jak kończyły się kanapki, to zaraz ktoś dowoził kolejne skrzynki z jedzeniem. Systematycznie docierała pomoc humanitarna i wolontariusze z Polski - mówi Teresa Pakosz, Polka mieszkająca we Lwowie, prezes Radia Lwów.

Hiszpańska prasa chwali Polskę. "Udowodniła, że byłaby gotowa walczyć za Ukrainę"

22.04.2022 13:31
Madrycki dziennik "La Razon" wskazuje w piątek na Polskę, jako państwo, które poprzez swoje zaangażowanie w pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie dowiodło już, iż byłoby gotowe nawet walczyć po jej stronie z najeźdźcą.

Naród Ukraiński laureatem Nagrody Prometejskiej imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego

22.04.2022 14:06
Obrońcy Ukrainy zostali wyróżnieni za walkę o wolność, niepodległość i demokrację, nie tylko w swoim kraju, ale w regionie i na całym świecie.