Redakcja Polska

W Berlinie zaprezentowano ramowy plan Domu Polsko-Niemieckiego. Upamiętni ofiary niemieckiej okupacji Polski

29.08.2023 13:27
W Berlinie zaprezentowano ramowy plan Domu Polsko-Niemieckiego, który ma być miejscem upamiętnienia ofiar niemieckiej okupacji Polski w czasie drugiej wojny światowej. To projekt realizowany przez rząd federalny na podstawie uchwały Bundestagu z 2020 roku.
Berlin: konferencja prasowa nt.  ramowego planu powstania Domu Polsko-Niemieckiego
Berlin: konferencja prasowa nt. ramowego planu powstania Domu Polsko-NiemieckiegoFoto: Źródło: Twitter/BKM Kultur & Medien @BundesKultur

Pełnomocniczka rządu federalnego do spraw kultury i mediów minister Claudia Roth powiedziała podczas konferencji prasowej, że stronie niemieckiej zależy na "godnym i wspólnym upamiętnieniu", które jest niemożliwe bez wiedzy historycznej. - Wiedza o cierpieniu Polaków i Polek pod niemiecką okupacją i milionach zamordowanych jest w Niemczech i Europie niewystarczająca, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Ale właśnie ta wiedza jest podstawą, aby umożliwić godne i pełne empatii upamiętnienie - zaznaczyła.

Minister stanu do spraw Europy w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych Anna Lührmann powiedziała, że Dom Polsko-Niemiecki ma być też miejscem edukacji i spotkań. Podkreśliła znaczenie przypominania o historii. - Zbyt mało obywateli i obywatelek Niemiec zdaje sobie sprawę ze skali systematycznych zbrodni wojennych popełnionych na Polakach podczas II wojny światowej. Niemcy są świadome wiecznej historycznej odpowiedzialności, jaką ponoszą za te okrucieństwa, dlatego konsekwentnie realizujemy ideę utworzenie Domu Polsko-Niemieckiego - zaznaczyła.

Dyrektor Fundacji na rzecz Pomnika Pomordowanych Żydów Europy Uwe Neumärker powiedział, że będzie to wyjątkowy projekt i nic podobnego wcześniej na terenie Niemiec nie powstało. - Tu nie chodzi o to, że Niemcy opowiadają coś o Polsce, ale chodzi o wspólną narrację, wspólną dyskusję, wspólne pytania i mamy nadzieję też wspólne odpowiedzi. Będzie chodziło o opowiedzenie historii naszych krajów, ich obywateli, instytucja ma przyczynić się do pracy na rzecz pojednania oraz przekazywania wiedzy, ponieważ wiedza jest podstawą upamiętnienia - podkreślił Neumärker.

Dom Polsko-Niemiecki

Dom Polsko-Niemiecki - zgodnie z założeniami - będzie opierać się na trzech filarach: miejscu upamiętnienia ofiar niemieckiej wojny przeciwko Polsce, przestrzeni informacji historycznej ze szczególnym uwzględnieniem okresu wojny, a także wielowiekowego sąsiedztwa obu krajów, oraz przestrzeni edukacyjnej.

Dom ma powstać w miejscu byłej Opery Krolla obok Urzędu Kanclerskiego w Berlinie. To tam niemiecki parlament zbierał się po spaleniu budynku Reichstagu w 1933 roku i tam tutaj Adolf Hitler ogłosił atak na Polskę 1 września 1939 roku.

Zaprezentowany dokument będzie podstawą do opracowania propozycji realizacji, która ma zostać przedstawiona wiosną 2024 roku. Zajmie się tym zespół pod patronatem Fundacji "Pomnik Pomordowanych Żydów Europy", w ścisłej współpracy z Niemieckim Instytutem Spraw Polskich.


IAR/dad

Lech Kaczyński wśród wrogów Putina, którzy zginęli nagłą śmiercią. Australijski nadawca opublikował zestawienie

28.08.2023 14:03
Australijski nadawca radiowo-telewizyjny SBS opublikował zestawienie wrogów Władimira Putina, którzy nagle zmarli lub ciężko zachorowali. Materiał zatytułowano "Od katastrof lotniczych po postrzały i otrucia". Na liście znalazł się też były prezydent RP prof. Lech Kaczyński.

Centrum Solidarności "Stocznia" będzie dbać o promocję wartości solidarnościowych w Polsce i na świecie

28.08.2023 16:57
- Centrum Solidarności "Stocznia" będzie dbać o promocję wartości solidarnościowych w Polsce i na świecie; idea Solidarności musi wrócić do naszego życia publicznego, bo jest szalenie wartościowa - podkreślił w poniedziałek w Szczecinie szef MKiDN Piotr Gliński podczas uroczystości powołania tej instytucji.

Film "Raport Pileckiego" pokazany premierowo

28.08.2023 17:04
Film "Raport Pileckiego", fabuła inspirowana wydarzeniami z życia Witolda Pileckiego - jednego z najważniejszych polskich bohaterów, po raz pierwszy został pokazany w jednym z warszawskich kin. Film o współzałożycielu Tajnej Armii Polskiej, żołnierzu Armii Krajowej, więźniu i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, będzie można oglądać w kinach od 1 września.

Białoruś: Andrzej Poczobut nie dostaje w więzieniu niezbędnych lekarstw

29.08.2023 13:06
Uwięziony przez reżim Łukaszenki dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut nie dostaje w więzieniu niezbędnych lekarstw. Choruje na serce, ale administracja zakładu karnego w Nowopołocku zakazuje przekazywania mu tabletek.

Tomas Venclova laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

29.08.2023 13:26
Tomas Venclova jest laureatem wielu nagród literackich i tytułów doktora honoris causa. Jego poezję wprowadził do języka polskiego Czesław Miłosz, publikując w 1973 na łamach paryskiej „Kultury” przekład wiersza Rozmowa w zimie. Wręczenie nagrody wybitnemu litewskiemu poecie, który w czasach ZSRR jako dysydent walczył o prawa człowieka, odbędzie się 13 września.