Redakcja Polska

85 lat po pakcie Ribbentrop-Mołotow. Historycy: to był czwarty rozbiór Polski

23.08.2024 10:02
"Pakt Ribbentrop-Mołotow był czwartym rozbiorem Polski" - uważają historycy. Mija 85 lat od zawarcia w Moskwie niemiecko-sowieckiego układu. Dokument podpisany przez ministrów spraw zagranicznych obu państw zawierał także tajny protokół.
Audio
  • Historyk dr Rafał Leśkiewicz z IPN o konsekwencjach Paktu Ribbentrop-Mołotow. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
85 rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow
85 rocznica podpisania paktu Ribbentrop-MołotowFoto: NAC

Doktor Damian Markowski z Instytutu Pileckiego powiedział, że był to najważniejszy element paktu. - Przewidywał on zniszczenie porządku, który ustalono po zakończeniu I wojny światowej. Chodziło o podział Europy Środkowo-Wschodniej pomiędzy nazistowskie Niemcy a Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Dokument dotyczył takich państw jak: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia i Rumunia - wskazał Damian Markowski.

Posłuchaj
00:53 13163152_1.mp3 Historycy o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Materiał Kaudii Dadury (IAR)

 

Rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej, historyk Rafał Leśkiewicz zwrócił uwagę na skutki tego wydarzenia, które Europa odczuwała przez ponad 50 lat. - To był niezwykle tragiczny dla Polaków dokument. Z jego konsekwencjami zmagaliśmy się do 1990 roku. Przez kolejne lata musieliśmy nadganiać zaległości wynikające z funkcjonowania pod jarzmem systemu komunistycznego - dodał historyk.

Realizacja ustaleń zawartych w protokole rozpoczęła się 1 września 1939 roku napaścią nazistowskich Niemiec. Wykonując założenia paktu, 16 dni później, Armia Czerwona dokonała inwazji na wschodnie województwa Polski.

IAR/dad

Nowy Jork: polonijne obchody Święta Żołnierza Polskiego

19.08.2024 11:22
Amerykańska Polonia zorganizowała w niedzielę w Amerykańskiej Częstochowie obchody Święta Żołnierza Polskiego. Przybyli m.in. Sybiracy, 95-letnia Helena Knapczyk, 102-letni Fryderyk Dammont biorący udział w bitwie pod Monte Casssino oraz 88-letni Jerzy Wikiel, weteran wojny koreańskiej w Armii USA.

Wśród Niemców wzrasta zainteresowanie Powstaniem Warszawskim

22.08.2024 15:36
Szefowa oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska uważa, że Niemcy zaczęli się nieco więcej interesować tematem Powstania Warszawskiego. Wizyta prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera w miejscu upamiętnienia rzezi Woli, "uświadomiła mi jak wiele się zmieniło" - powiedziała Radziejowska.

Stypendyści programu „Gaude Polonia” realizują w Polsce swoje projekty i pasje

22.08.2024 15:30
Program stypendialny dla młodych twórców z kra­jów Eu­ro­py Środ­ko­wo-Wschod­niej - artystów, tłu­ma­czy i naukowców zajmujących się kulturą - realizuje Narodowe Centrum Kultury.