Redakcja Polska

Kierunek: Polska. Czas powrotów przerwany wojną

02.09.2020 20:15
Dwudziestolecie międzywojenne to czas powrotów do nowej Polski. Odzyskana niepodległość kusiła obietnicą nowego początku. Do kraju wracali emigranci zarobkowi, naukowcy, artyści oraz żołnierze walczący o wolną Polskę na zagranicznych frontach. Wspaniały czas powrotów przerwał wybuch drugiej wojny światowej.
Audio
  • O budowniczych nowej, niepodległej ojczyzny, którzy w XX-leciu międzywojennym wrócili do Polski opowiada Jacek Persa z Oddziałowego Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Kierunek: Polska. Czas powrotów przerwany wojną. Zdjęcie ilustracyjne.
Kierunek: Polska. Czas powrotów przerwany wojną. Zdjęcie ilustracyjne.Karolina Grabowska z Pixabay

Listę znanych i cenionych Polaków, który wrócili do kraju po I wojnie światowej otwiera Ignacy Mościcki” - mówi Jacek Persa z Oddziałowego Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

„Ta lista jest długa. Wróciło wielu Polaków, wybitnych i całkiem zwyczajnych, każdy z nich nosił w sercu marzenie o wolnej ojczyźnie. To marzenie przekreślił 1. września 1939 r. Wybuch kolejnej wojny pozbawił Polskę szansy na wolność, rozwój, dostatek” - mówi gość audycji „Kierunek: Polska”.

O budowniczych nowej, niepodległej ojczyzny, którzy w dwudziestoleciu międzywojennym wrócili do Polski opowiada Jacek Persa z Oddziałowego Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Na rozmowę zaprasza Małgorzata Frydrych.