Redakcja Polska

Prezydent spotkał się w New Britain z przedstawicielami Polonii

28.09.2019 09:30
W czasie pobytu w USA, prezydent Andrzej Duda odwiedził jedną z najbardziej "polskich” miejscowości w Stanach Zjednoczonych. W New Britain, w stanie Connecticut, prezydent uczestniczył w polskiej mszy, a w miejscowym parku spotkał się z przedstawicielami Polonii.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA i spotkaniu z Donaldem Trumpem oraz Polonią, o uroczystościach ponarskich i książce "Marsz, marsz Batory" [posłuchaj]
Para prezydencka, Andrzej i Agata  Duda w New Britain
Para prezydencka, Andrzej i Agata Duda w New Britain Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem oraz amerykańską Polonią.

Zniesienie wiz dla Polaków oraz dodatkowa liczba amerykańskich żołnierzy w naszym kraju. To tematy rozmów polskiego i amerykańskiego prezydenta w Nowym Jorku. Do spotkania przywódców doszło w przerwie odbywającego się tam Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydent Andrzej Duda mówił, że polsko-amerykańska deklaracja wojskowa to najlepsza droga, by zapobiec kolejnym konfliktom. W uzgodnionym przez prezydentów obu państw w Nowym Jorku dokumencie zapisano zwiększenie liczby amerykańskiego personelu wojskowego w Polsce o 1000 osób. Polska będzie musiała zapewnić im odpowiednią infrastrukturę.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził też jedną z najbardziej "polskich” miejscowości w Stanach Zjednoczonych. W New Britain, w stanie Connecticut, prezydent uczestniczył w polskiej mszy, a w miejscowym parku spotkał się z przedstawicielami Polonii.

Prezydent w New Britain wręczył odznaczenia dwunastu Polakom i osobom polskiego pochodzenia zasłużonym dla Polonii. Wyróżnienia otrzymali między innym kombatanci, duchowni, przedsiębiorcy i harcerze. Andrzej Duda przekazał też biało-czerwone flagi kilkunastu polskim organizacjom i szkołom.

W programie także informacje o plebiscycie „Ambasador Polski”, który Koncern KGHM Polska Miedź zaprezentował w Stanach Zjednoczonych. Jego celem jest wyróżnienie osób przyczyniających się do budowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Podczas ceremonii, która odbyła się w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku wręczono także nagrodę specjalną plebiscytu. Z dyrektorem do spraw projektów strategicznych KGHM Andrzejem Kensbokiem rozmawia Marek Wałkuski.

Relacjonujemy również uroczystości w Ponarach na Litwie. -To wileński Katyń - mówił w Ponarach pod Wilnem szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W tych dniach odbyły się tam uroczystości upamiętniające pomordowanych w tym miejscu Polaków, Żydów oraz przedstawicieli innych narodowości. W latach 1941-1944 hitlerowcy razem z litewskimi kolaborantami zabili w lesie ponarskim około stu tysięcy osób. Relację przygotował Kamil Zalewski.

W Warszawie, w siedzibie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego otwarto plenerową wystawę "Wywiad i kontrwywiad Polskiego Państwa Podziemnego w starciu z V-1 i V-2". O ekspozycji mówił w trakcie inauguracji wystawy m.in. dr Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Na otwarciu wystawy był Przemysław Pawełek.

W magazynie mówimy też o przygotowaniach do złożenia wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i o promocji w Kanadzie książki o naszym transatlantyku, "Marsz, marsz Batory".

W cyklu "Wybitni Polacy II RP" przypominamy postać Zofii Kossak-Szczuckiej, wybitnej powieściopisarki, organizatorki pomocy Żydom w okupowanej przez Niemcy Polsce, uczestniczki powstania warszawskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.