W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o szczycie ekonomicznym w Berlinie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. W Niemczech spotkał się z przedstawicielami tamtejszego rządu a także przedstawicielami biznesu.
Informujemy również o nominacji polskiego filmu "Boże Ciało", Jana Komasy, do Oskara. W tym roku kategorię „Najlepszy film nieanglojęzyczny” zastąpiono kategorią „Najlepszy film międzynarodowy”. Poza „Bożym Ciałem” o złotą statuetkę powalczą jeszcze obrazy: „Kraina miodu” - z Macedonii Północnej, „Nędznicy” - Francja, „Ból i blask” - Hiszpania oraz „Parasite” - Południowa Korea. Film Jana Komasy opowiada o młodym mężczyźnie, który po wyjściu z zakładu poprawczego zostaje w małej wsi wzięty za księdza. Scenariusz napisał Mateusz Pacewicz, w roli głównej wystąpił Bartosz Bielenia.
- Nominacja do Oscara dla "Bożego Ciała" to wielki sukces polskiego kina. Jan Komasa powtórzył wyczyn Pawła Pawlikowskiego i Andrzeja Wajdy. Niesie on nową jakość naszej kinematografii - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Adamski, krytyk filmowy i publicysta.
Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego w Dolby Theatre w Hollywood.
W magazynie wracamy też do wydarzeń sprzed 29. lat, kiedy Litwini zebrali się przy strategicznych obiektach w Wilnie, aby nie dopuścić do ich zajęcia przez żołnierzy sowieckich. W nocy z 12 na 13 stycznia 1991 roku pod wieżą telewizyjną zginęło 14 osób, a kilkaset zostało rannych. Relację przygotował Kamil Zalewski.
W magazynie mówimy także o polskiej wyprawie w Karakorum, której celem jest zdobycie szczytu Batura Sar. To kolejna wyprawa przygotowawcza, w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy, przed ponowną próbą zdobycia K2.
Relacjonujemy także 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polsce i na świecie.
W niedzielę, 12 stycznia, w Polsce i w kilkunastu krajach za granicą odbył się finał WOŚP. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku działała w 1760 sztabach. Sztaby i wolontariusze - których było prawie 120 tys. - byli w niemal każdym zakątku Polski. Zebrane pieniądze mają być przekazane na "polepszenie standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej".
Za granicą sztaby WOŚP powołano m.in. w Anglii, Irlandii, Niemczech, Holandii, Belgii, USA i Australii. W tym ostatnim kraju WOŚP zbierała pieniądze na pomoc w walce z pożarami, które wybuchają tam od października zeszłego roku.
Wśród przedmiotów wystawionych na licytacje wspierające WOŚP były m.in. replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk, kolacja z Robertem Lewandowskim, sukienka od Roksany Węgiel, kurtka w której Bogusław Linda wystąpił w filmie "Psy". Można również licytować dary przekazane przez ambasadorów Chin, Francji, Irlandii, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii i Palestyny.
28. finał WOŚP zakończył się tradycyjnym happeningiem "światełko do nieba". Światełko rozpoczęło się w Gdańsku, później przeniosło się na pl. Bankowym w Warszawie. W Gdańsku miało charakter wyjątkowy, poświęcono je bowiem zamordowanemu przed rokiem prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi.
W naszym programie również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o wpływie nowych technologii na kształt języka polskiego.
W Warszawie rozpoczęło działanie Centrum Doskonałości Ensamble 3. Nowy ośrodek ma prowadzić badania naukowe z dziedziny fotoniki nazywanej technologią przyszłości. Jego twórcy chcą, żeby dołączył do znanych i cenionych w świecie instytucji naukowych. Na działanie Centrum przeznaczono 30 mln euro z funduszy europejskich. Na otwarciu Centrum była Katarzyna Ingram.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.