Redakcja Polska

Polska, Europa i świat walczą z pandemią koronawirusa

27.03.2020 09:29
Na całym świecie trwają badania, których celem jest opatentowanie szczepionki, która pomoże zatrzymać pandemię koronawirusa. Kto wygra wyścig z czasem? Badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2  rozpoczęła Agencja Badań Medycznych w porozumieniu z resortem zdrowia.
Audio
  • W magazynie m.in. o walce z koronawirusem w Polsce i Europie, poszukiwaniu szczepionka na COVID 19, działalności Ossolineum we Lwowie i Rady Języka Polskiego [posłuchaj]
Prace laboratoryjne nad szczepionką przeciwko COVID-19
Prace laboratoryjne nad szczepionką przeciwko COVID-19 Foto: AP/Associated Press/East News

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy jak Polska i Europa walczą z pandemią koronawirusa. Na całym świecie trwają badania, których celem jest opatentowanie szczepionki, która pomoże zatrzymać pandemię. Agencja Badań Medycznych w porozumieniu z resortem zdrowia rozpoczyna badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz będzie wspierać prace nad poszukiwaniem skutecznej terapii. Badania będą realizowane w partnerstwie z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami.

W ramach realizacji projektu wybrano trzy polskie ośrodki: Sieć Badawczą Łukasiewicz - Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem profesora Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, Narodowe Centrum Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z międzynarodowymi ośrodkami.

Prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński podkreślił, że wymienione polskie ośrodki prowadzą już badania w kierunku skutecznej terapii lub szczepionki przeciwko wirusowi.

Chodzi o badania kliniczne w kierunku chlorochininy - leku przeciwmalarycznego wykorzystywanego do zapobiegania ciężkim powikłaniom płucnym, badania w kierunku tak zwanych terapii fagowych oraz enzymów proteazowych.

Ministrowie Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej omówili sposoby łagodzenia skutków koronawirusa dla Wspólnoty w ramach wideokonferencji. Szefowie dyplomacji rozmawiali także o militarnych konfliktach i sytuacji wokół granic Wspólnoty. Informacje  na ten temat zebrał Michał Fedusio.

W walkę z epidemią koronawirusa włączyło się polskie wojsko i straż pożarna. Do Polski trafiła też pierwsza dostawa sprzętu medycznego z Chin. Materiały medyczne z Azji wesprą walkę z koronawirusem. Porozumienie w sprawie wsparcia uzyskał prezydent Andrzej Duda.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Franciszkiem Wiśniewskim, który powrócił do kraju z Irlandii.

W magazynie także o tym co proponują artyści tym, którzy pozostają w domach, w związku z epidemią COVID 19. Zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę w Internecie - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwo Narodowego zachęca do korzystania z kultury online. Do akcji ministerstwa "#Zostańwdomu - sztuka przyjdzie do Ciebie" przyłączają się kolejne instytucje kultury, nie tylko prowadzone i współprowadzone przez resort kultury, ale także samorządowe, zaś te, które brały już w niej udział, ciągle poszerzają swoją ofertę. Ich zestawienie można znaleźć na stronie MKiDN. 

Mówimy również o ciekawych inicjatywach Ossolineum. Wiktoria Malicka, pełnomocnik Ossolineum we Lwowie opowiedziała Wojciechowi Jankowskiemu o działalności tego zakładu

W naszym programie audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiać będziemy o działalności Rady Języka Polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.