W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o bliskim rozpoczęciu budowy gazociągu Baltic Pipe.
Budowa podmorskiego odcinka Baltic Pipe rozpoczyna się zgodnie z planem. Połączenie ma być gotowe do wykorzystania w październiku 2022. To główny element gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne Polski, po wygaśnięciu umowy na dostawy gazu z Rosji. Baltic Pipe połączy infrastrukturę przesyłową Norwegii, Danii i Polski.
– Ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach faktycznie poprzez konkretne prace budowlane – podkreślił prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie włoski koncern Saipem poinformował, że został wybrany przez operatora przesyłowego gazu Gaz-System na wykonawcę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe, między Polską a Danią. Według Saipemu, kontrakt opiewa na 280 mln euro. Włoska firma podała też, że prace budowlane mają zacząć się bezzwłocznie. Kontrakt obejmuje nie tylko transport rur i ułożenie ich na dnie Bałtyku, ale także mikrotunelowanie i roboty budowlane na brzegach polskim i duńskim.
W programie relacjonujemy obchody 75. rocznicy wyzwolenia KL Mauthausen-Gusen. - Obóz Mauthausen-Gusen to dla nas taki niemiecki Katyń - mówił historyk Piotr Dmitrowicz na antenie Polskiego Radia. - Właściwie nie ma śladów obozu Mauthausen-Gusen, ponieważ został zniszczony. W austriackiej opowieści historycznej nie było miejsca na martyrologię Polaków i innych narodów.
5 maja 1945 roku wojska amerykańskie wyzwoliły niemiecki obóz Mauthausen-Gusen - jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej. W Mauthausen-Gusen i podobozach poniosło śmierć co najmniej 90 tys. więźniów, z czego połowa w ostatnich czterech miesiącach istnienia obozu.
Polska misja medyczna do Stanów Zjednoczonych, wysłana tam w związku z pandemią koronawirusa, powróciła do kraju. Zespół przez ponad tydzień współpracował w Chicago z amerykańskimi kolegami. Działania na miejscu obserwował Piotr Orłowski.
Do wileńskiego hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki dotarły dary w postaci środków ochrony dla personelu i pacjentów. Akcja została zorganizowana pod patronatem Pary Prezydenckiej - Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Do akcji dołączyły firmy z Polski. Do Wilna dotarło m.in. tysiąc sztuk maseczek ochronnych, sto przyłbic oraz osiemset ochraniaczy na buty. Oprócz tego, hospicjum otrzymało środki odkażające i środki czystości. Informacje na ten temat zebrał Kamil Zalewski.
Placówki dyplomatyczne na całym świecie wspierają Polonię, dając poczucie, że w zorganizowanej oddolnej obywatelskiej walce z epidemią nie są sami i mogą liczyć na wsparcie MSZ. W akcję Polonia4Neighbours zaangażowani są także Polacy w Wielkiej Brytanii. Wspiera ich Ambasada RP w Londynie. Szczegóły w rozmowie z Arkadym Rzegockim, ambasadorem RP w Londynie.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.