Redakcja Polska

Związek Polaków na Białorusi z Nagrodą im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego

01.10.2021 16:45
Z okazji 30-lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" decyzją kapituły nagrodą wyróżniony został Związek Polaków na Białorusi. Nagrodę reprezentantom przebywającym w Polsce wręczył - na uroczystościach jubileuszu 30-lecia "Wspólnoty Polskiej" - na ręce Marka Zaniewskiego, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia Henryk Kowalczyk i Wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Hanka Gałązka, w obecności syna Profesora Stanisława Stelmachowskiego. Nagrody nie mogła odebrać Andżelika Borys, ponieważ nadal od kilku miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu.
Audio
  • W magazynie m.in. o sankcjach wizowych KE na Białoruś, wizycie amerykańskiej sekretarz stanu w Polsce, nagrodzie dla Związku Polaków na Białorusi i Dniu Polskiego Państwa Podziemnego [słuchaj]
Podczas Gali 30-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska uhonorowano Nagrodą im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego  Związek Polaków na Białorusi
Podczas Gali 30-lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" uhonorowano Nagrodą im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego Związek Polaków na Białorusi Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o sankcjach wizowych zaproponowanych przez Komisję Europejską wobec przedstawicieli białoruskich władz. To reakcja Komisji na próby destabilizacji sytuacji w Unii i krajach członkowskich poprzez podsycanie kryzysu migracyjnego. Restrykcje będą polegały na częściowym zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych. Szczegóły przybliża​ Katarzyna Semaan.

W programie relacjonujemy też wizytę w Polsce Jennifer Granholm, amerykańskiej sekretarz energii,  i rozmowy m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim. Stany Zjednoczone chcą zbudować polską elektrownię atomową. O nieustającej chęci współpracy zapewniła sekretarz energii USA. Tematem zajął się Michał Fedusio.

Prezydent USA Joe Biden przyjął przed kamerami telewizyjnymi trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Apelował do Amerykanów, którzy nie poddali się jeszcze szczepieniom, by jak najszybciej to zrobili. Czy w Polsce można szczepić się trzecią dawką szczepionki? O tym w naszym programie.

Mówimy również o nagrodzie im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego, przyznawanej przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Związkowi Polaków na Białorusi. Uroczystość odbyła się podczas gali 30-lecia Stowarzyszenia w Światowym Centrum Polonii w Pułtusku.

Nagrodę reprezentantom przebywającym w Polsce wręczył - na uroczystościach jubileuszu 30-lecia "Wspólnoty Polskiej" - na ręce Marka Zaniewskiego, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia Henryk Kowalczyk i Wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Hanka Gałązka, w obecności syna Profesora Stanisława Stelmachowskiego. Nagrody nie mogła odebrać Andżelika Borys, ponieważ nadal od kilku miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu oskarżona o działania wymierzone w państwo białoruskie poprzez promowanie polskości i podtrzymywanie polskich tradycji.

To nagroda szczególnie bliska jej imiennikowi. Profesor Andrzej Stelmachowski z dużym zaangażowaniem starał się pomagać naszym rodakom, którzy pozostali na Wschodzie w wyniku zmiany granic - nie z własnej woli, stojąc na straży grobów naszych przodków.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ustanowiło nagrodę imienia Profesora Andrzeja Stelmachowskiego, chcąc w ten sposób uczcić swego założyciela i wieloletniego prezesa, a także w szczególny sposób wyróżnić osoby wyjątkowo zasłużone dla Polonii i Polaków z Zagranicy, aktywne w dziele budowania Wspólnoty, jaką tworzymy my, Polacy z kraju i nasi bracia zamieszkali poza granicami ojczyzny.

Historia Grzegorza Przemyka, młodego maturzysty, który został śmiertelnie pobity przez milicjantów w 1983 roku poruszyła wówczas całe polskie społeczeństwo. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją przeciwko ówczesnemu ustrojowi. Na ekrany polskich kin wszedł film o tym tragicznym wydarzeniu, zatytułowany „Żeby nie było śladów”. Film jest polskim kandydatem do Oscara.

Dzieło Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" miało światową premierę podczas festiwalu filmowego w Wenecji. Klaudiusz Madeja był na pokazie przedpremierowym obrazu i rozmawiał z twórcami filmu.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy 82 rocznicę utworzenia w oblężonej Warszawie Służby Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek podziemnemu państwu, działającemu w czasie II wojny światowej.

W naszym programie także ostatnia audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.