Redakcja Polska

Powstała nowa platforma wymiany doświadczeń polonijnych. W Warszawie odbył się I Zjazd Badaczy Polonii

11.12.2021 10:00
List do uczestników zjazdu skierował premier Mateusz Morawiecki. "Działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą są jednymi z priorytetów polityki naszego rządu. Mamy ten przywilej i obowiązek wspierania inicjatyw służących umacnianiu naszej współpracy. Jestem jednak przekonany, że stale musimy szukać nowych, skutecznych dróg dotarcia do milionów Polek i Polaków rozsianych po całym świecie. Niezwykle ważną w tym rolę odgrywa edukacja i rozwój naszego szkolnictwa poza granicami kraju" - napisał.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze, pielgrzymce papieża Franciszka na Cypr i do Grecji, Kongresie Badaczy Polonii w Warszawie oraz otwarciu Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie [posłuchaj]
Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na I ogólnopolskim Zjeździe Badaczy Polonii w Warszawie.
Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na I ogólnopolskim Zjeździe Badaczy Polonii w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze. Polska chce zwiększyć wymianę handlową z tym państwem. Zapowiedział to w trakcie wizyty w stolicy Katru, Dosze, prezydent. Według prezydenta możemy rozwijać współprace w różnorodnych dziedzinach takich, jak lotnictwo, szkolnictwo czy finanse. Duży potencjał leży także po stronie polskiego rolnictwa, które opiera się na produkcji dobrych jakościowo produktów i technologii produkcji rozwijanej i doskonalonej od lat.

Andrzej Duda zabrał głos podczas otwarcia II Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego. Prezydent przekazał, że w trakcie rozmowy z emirem Tamimem al-Thanim ustalono, iż oba kraje zwiększą wymianę handlową i zniwelują deficyt towarowy głównie po polskiej stronie. Polski przywódca podkreślił, że nasz kraj ma wiele do zaoferowania Katarowi.

Przy Kancelarii Prezydent oraz przy ośrodku władzy katarskiego przywódcy powstanie komitet sterujący, który opracuje plan działania ekonomicznego. Efektem końcowym pracy tego zespołu ma być zwiększenie wymiany handlowej między Polską a Katarem do miliarda dolarów rocznie. O szczegółach Katarzyna Semaan.

Zakończyła się podróż papieża Franciszka na Cypr i do Grecji. Była to trzecia w tym roku i 35. zagraniczna pielgrzymka tego pontyfikatu. Jej hasłem były słowa "Umacniajcie się nawzajem w wierze" oraz „Otwórzmy się na niespodzianki Boga”. Jak podkreślano, papież wyruszył śladami Jana Pawła II i Benedykta XVI, by rozwijać dialog z prawosławiem. Informacje zebrał Przemysław Goławski.

Dramatycznie pogarsza się sytuacja humanitarna w Afganistanie. Bieda oraz niestabilna władza talibów powodują, że coraz więcej ludzi głoduje, a nadchodząca zima może być katastrofalna w skutkach. ONZ zaapelował o natychmiastową pomoc dla Afgańczyków. Temat przybliża Wojciech Cegielski.

Mówimy również o Zjeździe Badaczy Polonii. Ponad dwudziestu badaczy Polonii wzięło udział w Warszawie - w Kancelarii Premiera - w pierwszym ogólnopolskim zjeździe. Głównym organizatorem wydarzenia był Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.  

Minister mówił, że ma to być ważna platforma wymiany doświadczeń tych środowisk i wyraził nadzieję, że zjazd będzie odbywać się cyklicznie. - Środowisk badających Polonię w Polsce jest sporo, ale nigdy nie miały realnej możliwości spotkania i wymiany doświadczeń. Chcemy tym zjazdem im to zapewnić - posłuchać o tym, co te środowiska robią, posłuchać ich opinii o naszych działaniach, skorzystać z ich mądrości - zaznaczał.

Jan Dziedziczak mówił, że pandemia była wielkim wyzwaniem dla środowisk polonijnych. Wskazywał na brak możliwości spotkań organizacji, wpływ lockdownu na szkolnictwo polonijne oraz media, które przeniosły się do Internetu.

List do uczestników zjazdu skierował premier Mateusz Morawiecki. "Działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą są jednymi z priorytetów polityki naszego rządu. Mamy ten przywilej i obowiązek wspierania inicjatyw służących umacnianiu naszej współpracy. Jestem jednak przekonany, że stale musimy szukać nowych, skutecznych dróg dotarcia do milionów Polek i Polaków rozsianych po całym świecie. Niezwykle ważną w tym rolę odgrywa edukacja i rozwój naszego szkolnictwa poza granicami kraju" - napisał.

W magazynie przenosimy się też do Krakowa, do Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Ekspozycja stała to niemal 200 dzieł najwybitniejszego polskiego artysty przełomu XIX i XX wieku. Większość stanowią prace plastyczne. Muzeum jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na parterze Muzeum zaprezentowane zostały portrety autorstwa Wyspiańskiego: wizerunki żony, dzieci, przyjaciół, mecenasów, bliskich oraz autoportrety. Wystawiono również przedstawienia miejsc, w których Stanisław Wyspiański tworzył, czyli pracowni w Krakowie i Paryżu, pejzaże zza okien mieszkania przy ulicy Krowoderskiej, widoki krakowskich ulic oraz krajobrazy okolicznych miejscowości, które artysta odwiedzał.

Pierwsze piętro Starego Spichlerza zajmują dzieła Stanisława Wyspiańskiego, poruszające trzy najważniejsze wątki w jego twórczości, zatytułowane: "Żywioły", "Wawel - dramat królów" i "Apollo-Chrystus". Będą tam jego najwybitniejsza prace malarskie, architektoniczne i ze sztuki stosowanej.

W podziemiu Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, w sali "Księgi moje", udostępniono księgozbiór artysty z jego odręcznymi notatkami oraz pierwodruki wydań dramatów i utworów innych autorów, do których twórca wykonał okładki i ilustracje.

Naszym gościem jest prof. Paweł Łukaszewski, kompozytor, dyrygent, pedagog, prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki sakralnej.

W programie również audycja "Język polski bez granic", promująca język polski.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.