Redakcja Polska

Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie. "Trzeba wyrażać wsparcie dla suwerenności terytorialnej Ukrainy"

11.02.2022 18:07
W Berlinie odbyło się spotkanie prezydentów: Polski - Andrzeja Duda, Francji - Emmanuela Macrona oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza w formacie Trójkąta Weimarskiego. Rozmowy były poświęcone bezpieczeństwu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wobec groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu przywódców Trójkąta Weimarskiego w Berlinie, Konwoju Wolności w Kanadzie, 82. rocznicy deportacji Polaków na Wschód i promocji języka polskiego. Zaprasza Halina Ostas [posłuchaj]
Andrzej Duda, Olaf Scholz i Emmanuel Macron
Andrzej Duda, Olaf Scholz i Emmanuel MacronPAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkaniu przywódców Trójkąta Weimarskiego w Berlinie. Francja, Niemcy i Polska muszą wyrażać jedność, solidarność i jednoznaczne wsparcie dla suwerenności terytorialnej i integralności Ukrainy; pierwszy krok został postawiony - tak wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk ocenił  spotkanie przywódców Trójkąta Weimarskiego.

We wtorek w Berlinie odbyło się spotkanie prezydentów: Polski - Andrzeja Duda, Francji - Emmanuela Macrona oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza w formacie Trójkąta Weimarskiego. Rozmowy były poświęcone bezpieczeństwu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wobec groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Przywódcy podkreślali po spotkaniu, że dalsze naruszenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy jest nie do przyjęcia. - Naszym wspólnym celem jest zapobiec wojnie w Europie - oświadczył po spotkaniu Olaf Scholz. - Musimy znaleźć takie rozwiązanie, żeby uniknąć wojny - to jest nasze podstawowe zadanie" – przekonywał Andrzej Duda. - Cel jest dość prosty - chodzi o to, żeby uniknąć wojny. Pokój i spokój są najważniejsze dla naszego kontynentu – mówił Emmanuel Macron. Relację przygotował Przemysław Pawełek.


W audycji także informujemy o wizycie na Litwie szefa komitetu wojskowego NATO admirała Roba Bauera. Jego zdaniem Sojusz wierzy, w rozwiązanie napięcia wokół Ukrainy na drodze dyplomatycznej. Tymczasem Niemcy przyślą na Litwę do 350 dodatkowych żołnierzy. Informacje na ten temat zebrał nasz wileński korespondent Kamil Zalewski.

W programie również informacje o Konwoju Wolności w Kanadzie, to jeden z największych protestów w historii kraju. Początkowo akcja była wymierzona tylko w obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19 dla kanadyjskich kierowców  ciężarówek transgranicznych. Potem protest przerodził się w pospolite ruszenie Kanadyjczyków.Korespondencję na temat Konwoju Wolności otrzymaliśmy od Radia Polonia w Toronto. Relację przygotowała Krystyna Piotrowska. O zaangażowaniu w pomoc uczestnikom Konwoju Polaków, mówi Renata Chmura, przedstawicielka kanadyjskiej Polonii.

Mówimy też, że Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna nabór do projektu „Narodowej Reprezentacji Akademickiej”. Młodzi sportowy biorący udział w programie będą mogli jednocześnie rozwijać karierę sportową i studiować. Na indywidualne zajęcia dodatkowe na uczelni dla studiujących sportowców resort edukacji przeznaczy 10 milionów złotych. Więcej na ten temat Katarzyna Ingram.

Wspominamy także postać, zmarłego w tych dniach Zbigniewa Namysłowskiego, wybitnego muzyka jazzowego. Był saksofonistą, kompozytorem i aranżerem.

Zbigniew Namysłowski zadebiutował w 1955 roku grając na fortepianie z grupą Five Brothers. Dwa lata później wystąpił jako wiolonczelista z zespołem Modern Combo Krzysztofa Sadowskiego na Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Największą sławę zdobył jednak jako saksofonista. Grę na tym instrumencie rozpoczął w połowie lat 60. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem i Leszkiem Możdżerem. Był bez wątpienia legendą polskiego jazzu i jednym z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, a jego biografia artystyczna to ważny fragment historii polskiej muzyki.    


W 1942 r. w wiosce Balachadi polskimi dziećmi, głównie sierotami, które wraz z Armią Andersa opuściły ZSRR i trafiły do Indii, zaopiekował się książę Jam Saheb Digvijay Sinhji.  W ciągu czterech lat działalności do obozu w Balachadi trafiło ponad tysiąc polskich dzieci. Wygłodzone i w łachmanach, docierały do formującej się na terenie ZSSR Armii Andersa i dzięki temu znalazły się w Indiach. Maharadża Jam Saheb Digvijay Sinhji zaprosił młodych uchodźców, by zamieszkali w specjalnie dla nich wybudowanym osiedlu. Mieli odtąd dach nad głową, zapewnione wyżywienie, ubranie, naukę i opiekę lekarską.

Losy dzieci stały się inspiracją do napisania powieści „Wszystkie dzieci maharadży”. Jej autorka Joanna Puchalska podkreśla, że dzięki dobroci hinduskiego księcia dzieci mogły wykorzystać szansę odzyskania utraconego dzieciństwa.

- Jednym z powodów, dla których maharadża zajął się polskimi sierotami, były jego wcześniejsze związki z Polską, m.in. przyjaźń z Ignacym Janem Paderewskim – mówi Joanna Puchalska. Z autorką książki "Wszystkie dzieci maharadży" rozmawia Ewa Plisiecka.

W programie również audycja "Język polski bez granic" poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.