Redakcja Polska

Polskie tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy

16.04.2022 09:00
Zapraszamy do pierwszego w Polsce Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Powstało ono z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji prof. Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i dr Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej.
Audio
  • W magazynie m.in. o chrześcijańskiej nadziei jaką niesie Zmartwychwstanie Pańskie, Wielkanoc polskiej rodziny mieszkającej na Malcie i wizyta w Muzeum Pisanki w Ciechanowcu [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay

W świątecznym wydaniu magazynu "Widziane z Polski" o chrześcijańskiej nadziei wypływającej ze Zmartwychwstania Pańskiego rozmawiamy z ks. bp. Jackiem Grzybowskim, profesorem filozofem, biskupem pomocniczym diecezji warszawsko - praskiej. Rozmawia Przemysław Goławski.

Opowiadamy też o Świętach Wielkanocnych polskiej rodziny mieszkającej na Malcie, w której przenikają się tradycje polskie, maltańskie i hiszpańskie. Rodzina jest wielojęzyczna i zafascynowana wieloma kulturami, między innymi hiszpańską i maltańską. Kultywuje jednak także polskie tradycje i zwyczaje wielkanocne.

- Nasze święta są trochę niestandardowe, dlatego, że w dziewięćdziesięciu procentach polskie, ale dziesięć procent pozostawiamy na pozostałe kultury w których żyjemy. Mąż zawsze przygotowuje sałatkę świąteczną według tradycyjnego polskiego przepisu, także to jest nasza bardzo polska część. I przede wszystkim malujemy jajka - mówi Martyna Górniak - Pełech. - Zdobimy je mazakami albo specjalnymi farbkami - dodaje Krysia Pełech. - Często barwimy je też po staropolsku, w cebuli albo w burakach. Przekazujemy więc dzieciom polskie tradycje - uzupełnia Martyna Górniak - Pełech.

Nic więc dziwnego, że na Wielkanoc nie brakuje również polskich wypieków. -Z ciast najlepszy jest makowiec, pieczony przez mamę według rodzinnej tradycji - mówi Ksawery Pełech.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Martyną Górniak - Pełech, tłumaczką, dziennikarką, fotoreporterką i podróżniczką, autorką książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny” oraz Krysią Pełech i Ksawerym Pełech, bohaterami publikacji.

Martyna Górniak-Pełech oraz Krysia Pełech i Ksawery Pełech w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy Martyna Górniak-Pełech oraz Krysia Pełech i Ksawery Pełech w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy

Zapraszamy także do pierwszego w Polsce Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Powstało ono z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji prof. Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i dr Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej.

Muzeum cieszy się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko na Podlasiu. Zwiedzający mają możliwość porównać i ocenić wzornictwo ludowe na tych miniaturowych działach sztuki z różnych części Polski, co jest interesujące tym bardziej, że ornamenty pisankowe wykonane różnymi technikami i naturalnymi farbami przeszły już do historii i można je obejrzeć jedynie w muzealnej placówce.

Również tu tylko można poznać sztukę zdobienia jaj z całego świata. W kolekcji są pisanki - "pisane" woskiem, malowane, oklejane kolorowym papierem, rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, a nawet makiem i ziarenkami ryżu. Są pisanki z drewna lipowego, wytapiane i wykuwane, ażurowe - wykonane maszyną dentystyczną. Pisanki pochodzą z różnych regionów Polski, z Ziemi Huculskiej, Nowogródzkiej, ukraińskie, rosyjskie, czeskie, morawskie, z Chin, Japonii, Kenii i wielu innych krajów. W muzeum zgromadzono ponad 2500 pisanek. Do Ciechanowca zabiera nas Przemysław Pawełek.

Zapraszamy również na spotkanie z polsko-ukraińskim zespół muzycznym Dagadana. Założony w 2008 roku zespół, łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music.

W czerwcu 2019 roku zespół zagrał na jednym z największych festiwali na świecie Glastonbury. W audycji mówimy o rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale i nadziei jaką niosą Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Z Dagmarą GregorowiczDaną Vynnytską rozmawiał Przemysław Goławski.

Do wysłuchania świątecznego magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.




Święta Wielkiej Nocy po polsku, maltańsku i hiszpańsku. Niezwykła historia polskiej rodziny

17.04.2022 10:15
- Nasze święta są trochę niestandardowe, dlatego, że w dziewięćdziesięciu procentach polskie, ale dziesięć procent pozostawiamy na pozostałe kultury w których żyjemy - mówi Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka, fotoreporterka i podróżniczka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”