Redakcja Polska

"Polska i Czechy mają dziś wiele wspólnych interesów". Konsultacje rządów w Pradze

12.10.2024 08:15
W Pradze odbyły się 9. polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe. Obradom przewodniczył premier Donald Tusk oraz szef czeskiego rządu Petr Fiala. Mamy wiele wspólnych interesów i podobnie patrzymy na takie kwestie, jak rola Europy, pomoc Ukrainie, bezpieczeństwo czy działania związane z sytuacjami kryzysowymi. Polska i Czechy mają także wspólne stanowisko w sprawie nielegalnej imigracji w Unii Europejskiej. Premierowi Donaldowi Tuskowi towarzyszyło 14 członków Rady Ministrów.
Audio
  • W magazynie mówimy m.in. o polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych, Kongresie Odbudowy Ukrainy w Poznaniu, debacie w PE o węgierskiej prezydencji w UE oraz Dniu Papieskim [posłuchaj]
Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe w Pradze
Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe w PradzeX/PremierRP

W magazynie "Widziane z Polski" informujemy o polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych. Polska i Czechy mają dziś wiele wspólnych interesów, a jednym z nich jest skuteczna walka z nielegalną migracją. Po konsultacjach międzyrządowych w Pradze podkreślili to premierzy Donald Tusk i Petr Fiala. Szefowie rządów i ich ministrowie rozmawiali też między innymi o ochronie przeciwpowodziowej, energetyce jądrowej oraz pomocy dla Ukrainy.

Podczas konferencji prasowej polski premier zapowiedział powstanie dokumentu, w którym opisana będzie długoletnia strategia migracyjna Polski. Prezes Rady Ministrów dodał, że strategia zostanie przedstawiona jeszcze w tym tygodniu - w sobotę.

Donald Tusk wyjaśnił, że proponowana strategia będzie nie tylko rozwiązaniem krajowym, ale propozycją dla całej Wspólnoty Europejskiej. - Ogłoszę wieloletnią strategię migracyjną Polski. Będzie to strategia, która będzie nie tylko programem walki z nielegalną migracją i, szerzej, nowoczesną polityką - chodzi o nowoczesną politykę migracyjną obliczoną na lata - ale będzie ta strategia propozycja dla całej UE - wyjaśnił szef rządu.

- Polska jest w szczególnej sytuacji i dlatego nasza postawa w Unii Europejskiej będzie szczególnie twarda - dodał.

- Szczególność sytuacji Polski dzisiaj polega na tym, że jesteśmy - tak jak cała UE - pod presją migracji wynikającej z wojen, głodu, przeludnienia wokół Europy - mówił Donald Tusk. I dodał, że ponadto "Polska jest ofiarą niemądrej polityki wizowej poprzedników". - Mówimy tu o setkach tysięcy ludzi, którzy korzystali ze złego systemu wizowego - wyjaśnił.

W audycji także o znaczącym wzroście polskiego budżetu na obronność. Rekordowe wydatki na obronność, 100 podpisanych umów na kwotę około 120 miliardów złotych. Resort obrony podsumował 10 miesięcy pracy. Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że w przyszłym roku wydatki na obronność wyniosą pond 186 miliardów złotych. To stanowi 4,7 procent PKB.

Relacjonujemy również kongres w Poznaniu, poświęcony odbudowie Ukrainy. Już ponad trzy tysiące polskich firm chce odbudowywać Ukrainę. Tyle zarejestrowało się na liście Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Kiedy rozpoczną się prace - tego na razie nikt nie wie, bo nie jest w stanie przewidzieć końca wojny z Rosją, ale przygotowania do odbudowy ruszyły także w naszym kraju. 

Komentujemy także debatę w Parlamencie Europejskim, poświęconej węgierskiej prezydencji w UE, zdominowała ją krytyka prorosyjskiej polityki Viktora Orbana. Przewodnicząca Komisji Europejskiej ostro skrytykowała Węgry na sesji Europarlamentu w Strasburgu.

Ursula von der Leyen wystąpiła wspólnie z premierem Viktorem Orbanem na debacie poświęconej węgierskiej prezydencji w Unii w tym półroczu.

Wystąpienie szefowej Komisji kontrastowało z wcześniejszymi jej wypowiedziami w obecności premierów sprawujących przewodnictwo we Wspólnocie. Zarówno ton jej wypowiedzi, jak i meritum potwierdziły, że wieje chłodem na linii Bruksela - Budapeszt. Ursula von der Leyen rozprawiła się najpierw z bliskimi relacjami Orbana z Rosją i zrzucaniem winy za wojnę na Ukrainę. „Czy to Węgrzy byli oskarżani za inwazję w 1956 roku?” - pytała Ursula von der Leyen.

Podczas jej przemówienia, wiele razy przerywanego oklaskami, widać było po której stronie są sympatie na sali plenarnej Europarlamentu. Szefowa Komisji odniosła się też do wystąpienia Orbana, który chwalił się walką z nielegalną migracją w trosce o bezpieczeństwo obywateli. „Jak to jest, że węgierski rząd zaprasza Rosjan bez dodatkowych kontroli? To zagrożenie nie tylko dla Węgier, ale wszystkich krajów” - mówiła Ursula von der Leyen. Mówiła też o wypuszczaniu z węgierskich więzień przemytników ludzi. Krytykowała również działania władz Budapesztu dyskryminujące europejskie firmy, które są wyżej opodatkowane, restrykcje eksportowe czy nękanie kontrolami, korupcję i zamknięty krąg firm korzystających ze wsparcia państwa.

Premier Węgier występował trzykrotnie. Jego przemówienie otwierające debatę było stonowane. Skupił się na priorytetach prezydencji, nie atakował Unii ani brukselskich elit, to zostawił na później.

- Jedność europejska nie polega na tym, że każdy, kto nie zgadza się z większością lub z Komisją Europejską, ma się zamknąć i siedzieć cicho - mówił Viktor Orban, odpowiadając na krytykę deputowanych, że Węgry kwestionują wiele unijnych decyzji.

Potwierdził, że nie widzi niczego złego w bliskich relacjach z Rosją. Wręcz krytykował Unię za rezygnację z rosyjskich surowców energetycznych, bo - jak argumentował - to podniosło ceny energii w całej Unii i uderzyło w Europejczyków.

Krytykę pod swoim adresem Viktor Orban nazwał absurdalną, tanią, lewicową propagandą. - Debata ta przekroczyła zdrowy rozsądek i odeszła od faktów. Dla lewicy demokracja istnieje tylko wtedy gdy lewica wygrywa wybory, ale gdy wygrywa prawica, to jest to koniec demokracji. Jest jasne, że Europę należy chronić przed Wami, przed lewicową Europą. Więcej szacunku dla Węgier i Węgrów - mówił Viktor Orban.

Rosyjskie służby chcą wywołać chaos w Europie - ocenia szef brytyjskiego kontrwywiadu MI 5 Ken McCallum. Jego zdaniem tego typu zagrożenia są coraz bardziej złożone i angażowana jest coraz większa liczba państw. Więcej na ten temat w naszym magazynie.

Poetka Urszula Kozioł otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2024. To jedno z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce. Relacjonujemy uroczystą galę, która odbyła się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Kapituła doceniła jej tom poezji „Raptularz”. Zawiera on utwory, które są kontynuacją poetyckich poszukiwań wybitnej poetki. Ton lamentu i skargi, tak bardzo obecny w poprzednich tomach, tutaj przechodzi w refleksyjny, dojrzały humanizm, podziw i szacunek dla wszystkiego co kruche, wymagające uwagi i opieki. Ludzi, zwierząt, roślin.

93-letnia laureatka otrzymała prestiżową statuetkę zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych.

Podczas gali w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie wręczona została także Nike Czytelników. Otrzymał ją Michał Witkowski za książkę "Wiara. Autobiografia", w której autor wspomina pierwszych piętnaście lat swojego życia. To nie tylko zwykłe wspomnienia - to pełna humoru, ironii i nostalgii podróż do czasów PRL-u i wczesnych lat 90., widziana oczami dorastającego chłopca, który z czasem stanie się uznanym pisarzem.

Wyróżnienie, którego organizatorem jest Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a współorganizatorem "Gazeta Wyborcza", zostało przyznane po raz 28.

W konkursie wybierana jest najlepsza książka poprzedniego roku, a brać udział mogą wszystkie gatunki literackie - od poezji poprzez dramat po reportaż. Wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli się m.in. Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Marcin Wicha, Andrzej Stasiuk czy Dorota Masłowska.

Od 2001 roku w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski lub dzień Jana Pawła II - z reguły jest to niedziela przed rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 roku. Każdego roku Dzień Papieski odbywa się pod własnym hasłem związanym z nauczaniem Papieża-Polaka, w tym roku to „JAN PAWEŁ II. EWANGELIA STAROŚCI I CIERPIENIA”. W tym dniu zbierane są pieniądze - nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie - na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży, z niezamożnych i ubogich rodzin. W programie rozmowa z ks. Dariuszem Kowalczykiem, prezesem Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

W programie także rozmowa o książce poświęconej polskiej polityce wschodniej oraz kondycji psychicznej ukraińskiej młodzieży.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.