W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na forum Sejmu. Prezydent w orędziu podsumował okres od zeszłorocznych wyborów 15 października. Nie szczędził w nim słów krytyki pod adresem rządu. Na zarzuty odpowiedział premier Donald Tusk.
Prezydent Andrzej Duda w orędziu zarzucił rządowi, że nie realizuje ambitnych projektów rozwojowych, wprowadza "uchwałokrację" i chce "łamać kręgosłupy" sędziom. Skrytykował też strategię migracyjną. Chwalił natomiast działania na rzecz modernizacji armii i docenił współpracę w czasie powodzi.
Rok po wyborach parlamentarnych z 15 października prezydent Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie, by - jak sam określił - podsumować to, co zostało dokonane lub zaniechane oraz przypomnieć o wyzwaniach i celach stojących dziś przed Rzeczpospolitą.
Prezydent akcentował, że bezpieczeństwo musi być wyjęte poza nawias bieżącego politycznego sporu. Przywołał trwającą w Ukrainie wojnę i podkreślił, że Polska stoi dziś przed wyzwaniami, które wymagają szczególnie odpowiedzialnych i stanowczych decyzji.
Zdaniem Dudy szybka modernizacja i rozbudowa naszych sił zbrojnych jest koniecznością. Zadeklarował, że jako prezydent wspierał, wspiera i będzie wspierał wszystkie działania wzmacniające nasz potencjał obronny i nasze bezpieczeństwo militarne.
Chwalił też niedawne podpisanie kontraktu na zakup śmigłowców bojowych Apache, a także umowy na dostawę lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych Kleszcz. Jak ocenił, są to przykłady dobrej kontynuacji "ambitnej linii modernizacyjnej" zapoczątkowanej przez rząd PiS.
Po orędziu głos zabrał premier. Donald Tusk stwierdził, że rok temu 15 października Polki i Polacy "w wielkim narodowym zrywie, odsunęli złą władzę, uwolnili Polskę od kłamstwa, korupcji i nieudolności".
Szef rządu zapewnił, że czasowe, terytorialne zawieszanie przyjmowania wniosków o azyl nie oznacza zawieszenia praw człowieka. Tusk, odpowiadając na krytykę prezydenta, oświadczył, że "nie było ani jednego przypadku, by opozycjonista białoruski próbował nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską w grupach organizowanych przez Łukaszenkę". "Proszę się nie gniewać, panie prezydencie, nic głupszego nie można było wymyślić" - powiedział szef rządu.
Zaapelował do wyborców, którzy "pokazali 15 października wielkie serce do walki o demokrację", żeby "na jednej bitwie nie skończyli". "Wojnę o bezpieczną Polskę trzeba wygrać - wojnę, nie jedną bitwę" - powiedział Donald Tusk.
Mówimy również o planie zwycięstwa Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy przedstawił go w parlamencie. Jednym z jego priorytetów jest szybkie zaproszenie Ukrainy do NATO. Sekretarz generalny NATO powiedział, że jest za wcześnie na poparcie w całości planu zwycięstwa Wołodymyra Zełenskiego.
Zaostrzenie systemu azylowego było głównym tematem na szczycie przywódców państw Unii Europejskiej w Brukseli. Premier Donald Tusk przedstawił na nim polską strategię migracyjną.
Twardy kurs Polski w sprawie migracji poparty jednomyślnie przez unijnych przywódców. Na europejskim szczycie w Brukseli zapewniono o solidarności z Polską, która zmaga się z presją migracyjną ze strony Rosji i Białorusi. Dano też zielone światło dla czasowego i terytorialnego zawieszenia prawa do azylu dla osób próbujących przekroczyć białoruską granicę.
- Wszyscy bez wyjątku zrozumieli, że ta nadzwyczajna sytuacja potrzebuje odpowiednich metod działania - mówił po zakończeniu szczytu premier Donald Tusk. Szef rządu podkreślał, że zrozumiano już w Europie, że kwestia azylu jest wykorzystywana i nadużywana przez reżim w Mińsku czy Moskwie.
- Właściwie jest takim narzędziem, instrumentem gwałtu de facto na wartościach i zasadach przez Białoruś czy Rosję - powiedział premier.
W kartce z kalendarza przypominamy o 46. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. 16 października 1978 roku, o 18:18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu świętego Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Oznaczało to, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe po śmierci Jana Pawła I, którego pontyfikat trwał 33 dni, wybrali nowego papieża. 264. papież w historii Kościoła przyjął imię Jan Paweł II.
Jego pontyfikat trwał niemal 27 lat. W 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym.
Wileńskie hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki otrzymało dar od papieża Franciszka. Utrzymanie placówki zależy częściowo od darczyńców - o czym mówi nam, jej szefowa siostra Michaela Rak.
Dużo miejsca poświęcamy w audycji polonijnej oświacie.
- Będzie strategia nauczania polskiego za granicą i nauczania w języku polskim - zapowiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha. Wiceszefowa resortu wzięła udział w Warszawie w dorocznym spotkaniu dyrektorów Szkół Polskich i kierowników sekcji polskich w szkołach francuskich, zorganizowanym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
- Chcemy, by więcej dzieci polonijnych uczyło się w języku polskim i chcemy, żeby dostęp do nauki w języku polskim był ułatwiony - mówiła Joanna Mucha.
- Wielu przedstawicielom Polonii trudno jest zapisać dziecko do polskiej szkoły. Chcemy to ułatwić. Chcemy, żeby dzieci z Polonii miały wzajemnie z sobą kontakt wtedy, gdy mieszkają za granicę, ale także by miały kontakt z dziećmi w Polsce. Chcemy rozruszać takie programy peer-to-peer do nawiązywania kontaktów, relacji, przyjaźni między polskimi dziećmi niezależnie od tego, gdzie one na świecie się wychowują, gdzie funkcjonują - podkreśliła.
Podkreśliła wagę budowania więzi Polonii z Polską, budowania poczucia, że Polonia ma swoje zadania do wypełnienia dla Polski i że może je wypełniać niezależnie od tego czy są to osoby, którzy pozostają poza granicami Polski, czy też decydują się wrócić na krócej, czy na dłużej do Polski. - Chcemy by czuli, że są potrzebni - zaznaczyła.
Zdaniem Joanny Muchy ważne jest też by większa liczba młodzieży polonijnej przyjeżdżała do Polski na studia.
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych w 37 krajach. Uczy się w nich szkołach prawie 17 tysięcy uczniów. To o półtora tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. Ogółem w tych placówkach pracuje ponad 650 nauczycieli.
Naszymi gośćmi są też Anna Sardis, dyrektorka Szkoły Polskiej w Atenach, Konrad Leszczyński, dyrektor szkoły Polskiej w Paryżu i Łukasz Matusiak, dyrektor szkoły Polskiej w Helsinkach.
W Senacie odbyło się sympozjum „Polonia brazylijska pomostem w relacjach Polski z Brazylią. 155 lat emigracji polskiej do Brazylii. 95 lat Towarzystwa Polsko- Brazylijskiego”, zorganizowane przez przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Bogdana Borusewicza oraz Towarzystwo Polsko-Brazylijskie.
Okazją do zorganizowania spotkania były dwie ważne rocznice w relacjach polsko brazylijskich – 155. rocznica polskiej emigracji do Brazylii, związana z wyjazdem do tego grupy mieszkańców dzisiejszej gminy Popielów i założenia 95 lat temu Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego przez ówczesnego marszałka Senatu Juliana Szymańskiego.
Spotkanie przybliżyło też ważne aspekty współpracy polsko-brazylijskiej, m.in. z uwzględnieniem roli i przeobrażeń Polonii brazylijskiej. Mowa była o dwustronnych relacjach politycznych, gospodarczych, kulturalnych, literackich oraz edukacyjnych, a także o perspektywach ich rozwoju. Sympozjum towarzyszyło otwarcie wystawy „Polonijny Marszałek Senatu II RP Julian Juliusz Szymański”, przygotowanej przez nieżyjącego już członka Zarządu Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego Krzysztofa Smolanę we współpracy z Departamentem Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.